ՌԴ Կոմկուսի առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը Պետդումայի լիագումար նիստում պահանջել է դադարեցնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընդունելությունները Մոսկվայում։ Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից մի քանի օր անց, երբ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները համեմատել էր ուկրաինական իրադարձությունների հետ։
Պետդումայի նիստի բացմանը Զյուգանովը հայտարարել է. «Երբեք չէի մտածի, թե Երևանից Կարմիր հրապարակը հարվածների տակ պահելու կոչեր կհնչեն»։ Թեև նա չի տվել Վլադիմիր Զելենսկու անունը, սակայն ակնարկել է վերջինիս երևանյան ելույթը։ Հիշեցնենք, որ մայիսի 4-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում Զելենսկին ասել էր, թե ռուսները սարսափում են Կարմիր հրապարակի վրա պտտվող ԱԹՍ-ներից։ Զելենսկու հասցեին Զյուգանովն օգտագործել է «այդ թերաճը, չես էլ հասկանում, թե նա ով է» արտահայտությունը։
«Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են նրանք թույլ տալիս դա Երևանում, և ինչո՞ւ են Փաշինյանին ընդունում Մոսկվայում։ Ես պնդում եմ, որ այս գործիչը, անկախ նրանից, թե ինչպես են նրա օգտին քվեարկել, այլևս չհայտնվի մեր մայրաքաղաքում»,- ասել է Զյուգանովը։
ՌԴ Կոմկուսի առաջնորդի խոսքով՝ Հայաստանի վարչապետը Ռուսաստանին հասցրել է այնպիսի նվաստացում և վիրավորանք, որից ավելին «մեծ տոնի նախաշեմին դժվար է պատկերացնել»։

Лидер КПРФ Геннадий Зюганов на пленарном заседании Госдумы потребовал прекратить принимать премьера Армении Никола Пашиняна в Москве. Это заявление прозвучало через несколько дней после того, как Владимир Путин сравнил происходящее в Армении с событиями в Украине.
Зюганов выступил в начале пленарного заседания Госдумы. «Все мог представить, кроме того, что из Еревана зазвучат голоса с угрозой обстреливать Красную площадь», — сказал он, не назвав Владимира Зеленского по имени, но явно имея в виду его выступление в Ереване. Украинский президент 4 мая на открытии саммита Европейского политического сообщества в армянской столице сказал, что россияне «боятся, что над Красной площадью будут жужжать дроны». Зюганов по отношению к Зеленскому использовал оборот «этот недоношенный, не поймешь, кто он».
«Возникает вопрос, почему они позволяют это в Ереване и почему Пашиняна принимают в Москве. Я наставлю на том, чтобы больше этот деятель, как бы за него не проголосовали, больше не появлялся в нашей столице», — сказал Зюганов.
По словам лидера КПРФ, армянский премьер нанес России унижение и оскорбление, больше которого «накануне великого праздника трудно себе представить».