2026 թվականի մայիսի 13-ին ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ իշխող Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Ապարան համայնքում «Ականատես» դիտորդական առաքելությունն արձանագրել է վարչական ռեսուրսի չարաշահման, հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում քաղաքական գործունեության արգելքի խախտման և քարոզչությանը անչափահասների ներգրավման դեպքեր։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են «Ականատես» դիտորդական առաքելությունից:
Առաքելության դիտորդները տեղում արձանագրել են, որ համայնքի և հարակից բնակավայրերի մի շարք դպրոցների տնօրենները և ուսուցիչները աշխատանքային ժամերին՝ դասերի ժամանակ կազմակերպված մասնակցել են միջոցառմանը։
Առավել մտահոգիչ է, որ ուսուցիչների և տնօրինության անմիջական հրահանգով աշակերտները դուրս են բերվել դասապրոցեսից՝ վարչապետին դիմավորելու և քարոզչական միջոցառմանը մասնակցություն ապահովելու նպատակով։ Երեխաներին բաժանվել են դրոշներ, ընդ որում, դպրոցականներին նախապես տրվել են պարտադրողական բնույթի ցուցումներ անգամ արտաքին տեսքի, հագուստի, ինչպես նաև սանրվածքի վերաբերյալ՝ հորդորելով լինել հյուսերով։
Դիտորդներն անձամբ ականատես են եղել, թե ինչպես են որոշ դպրոցների ղեկավարներ և մանկավարժներ հեռախոսազրույցների ընթացքում բարձրաձայն և խիստ տոնով հրահանգավորում՝ պահանջելով ապահովել երեխաների պարտադիր և կազմակերպված մասնակցությունը։ Ըստ հաստատված տվյալների՝ Ծաղկաշեն գյուղի դպրոցի տնօրենը ոչ միայն ազատել է աշակերտներին դասերից հանրահավաքին մասնակցելու համար, այլև երեխաներին է բաժանել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և նրա քաղաքական քարոզչության հետ ասոցացվող խորհրդանիշներով շապիկներ։
Առաքելության դիտորդները փաստել են, որ երեխաների և աշխատակիցների հավաքագրման կազմակերպիչը եղել է Արագածոտնի մարզպետի տեղակալ Էդգար Փարվանյանը։ Վերջինս տեղում ակտիվորեն համակարգել է մարդկանց տեղաշարժը, անձամբ դիմավորել է երեխաներին, նրանց բաժանել քարոզչական բնույթի դրոշներ և հստակ հրահանգներ տվել ներկաներին, թե ով որտեղ պետք է տեղակայվի միջոցառման ընթացքում։
Առաքելությունն արձանագրել է նաև մասնավոր հատվածի աշխատակիցների, մասնավորապես՝ «Գնթունիք» ընկերության անձնակազմի կազմակերպված ներկայությունը քաղաքական միջոցառմանը։
«Ականատեսն» արձանագրում է, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ներգրավումը նախընտրական գործընթացներին, ուսումնական պրոցեսի կասեցումը և անչափահասներին որպես քաղաքական ֆոն օգտագործելը հակասում են ուսումնական հաստատությունների ապաքաղաքականացվածության սկզբունքներին և ժողովրդավարական ընտրությունների միջազգային չափանիշներին։ «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ ուսումնական հաստատություններում արգելվում է իրականացնել քաղաքական գործունեություն կամ քարոզչություն, իսկ ՀՀ ընտրական օրենսգիրքն արգելում է նախընտրական քարոզչության կազմակերպումն ու իրականացումը ուսումնական հաստատությունների աշխատողներին իրենց լիազորություններն իրականացնելիս կամ ի պաշտոնե հանդես գալիս:
Հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի և դպրոցի տնօրինության կողմից սեփական լիազորությունների և պաշտոնեական դիրքի նմանօրինակ չարաշահումը ենթակա է խիստ իրավական գնահատականի։
Նշենք, որ այսօր՝ մայիսի 13–ին, Արագածոտնի մարզում ՔՊ–ի քարոզարշավին ավտոբուսներով բերել էին մարզի բնակավայրերի դպրոցների ուսուցիչներին ու աշակերտներին, ընդ որում, դասի ժամին։ Ուսուցչուհիներից մեկը NEWS.am–ի հետ անկեղծացել էր, որ հանուն Նիկոլ Փաշինյանի դասերը կրճատել են։
Սրան արձագանքել էր ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ նշելով, որ նախարարությունը քննություն կանցկացնի Արագածոտնի մարզում քարոզարշավին դպրոցների մասնակցության գրանցված դեպքերով։
ԿԸՀ–ն էլ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով գործել Ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգավորումների շրջանակներում։

13 мая 2026 года в рамках предвыборной кампании правящей в Армении партии «Гражданский договор» с участием премьер-министра республики Никола Пашиняна миссия наблюдателей «Очевидец» зафиксировала в общине Апаран случаи злоупотребления административным ресурсом, нарушения запрета на политическую деятельность в общеобразовательных учебных заведениях, а также вовлечения несовершеннолетних в агитационную кампанию.
Об этом Новости Армении –NEWS.am сообщили в миссии. Наблюдатели на месте зафиксировали, что директора и учителя ряда школ общины и близлежащих населенных пунктов в рабочее время – во время занятий – организованно участвовали в мероприятии.
«Особую обеспокоенность вызывает то, что по прямому указанию учителей и администрации школьники были выведены с уроков с целью встретить премьер-министра и принять участие в агитационном мероприятии. Детям раздавали флаги.
Более того, школьникам заранее давались указания принудительного характера даже относительно внешнего вида, одежды, а также прически. Девочкам, в частности, рекомендовали приходить с косичками», - сообщили в миссии наблюдателей «Очевидец».
Наблюдатели лично стали свидетелями того, как руководители некоторых школ и педагоги во время телефонных разговоров громким и жестким тоном отдавали распоряжения, требуя обеспечить обязательное и организованное участие детей. Согласно подтвержденным данным, директор школы села Цахкашен не только освободил учеников от занятий для участия в митинге, но и раздал детям футболки с символикой, ассоциирующейся с правящей партией «Гражданский договор» и ее политической агитацией. Наблюдатели миссии зафиксировали, что организатором сбора детей и сотрудников являлся заместитель губернатора Арагацотнской области Эдгар Парванян.
Последний активно координировал передвижение людей на месте, лично встречал детей, раздавал им агитационные флаги и давал присутствующим четкие указания о том, кто и где должен находиться во время мероприятия. Миссия также зафиксировала организованное присутствие на политическом мероприятии сотрудников частного сектора. В частности, персонала компании «Гнтуник».
«Очевидец» констатирует, что вовлечение общеобразовательных учебных заведений в предвыборные процессы, приостановка учебного процесса и использование несовершеннолетних в качестве политического фона противоречат принципам деполитизации учебных заведений и международным стандартам демократических выборов.
Согласно закону Республики Армения «Об общем образовании», в учебных заведениях запрещено осуществление политической деятельности или агитации.
Более того, Избирательный кодекс Республики Армения запрещает организацию и проведение предвыборной агитации сотрудниками учебных заведений при исполнении ими своих полномочий или выступлении в официальном статусе.
«Подобное злоупотребление собственными полномочиями и должностным положением со стороны лица, занимающего публичную должность, а также руководства школы подлежит строгой правовой оценке», - отметили в наблюдательной миссии.