Իրանը պարզեցրել է Հորմուզի նեղուցով չինական նավերի անցումը, հաղորդել է Fars գործակալությունը՝ հղում անելով աղբյուրին։
«Իրանի և Չինաստանի միջև առկա խորը կապերի և ռազմավարական գործընկերության հիման վրա միջոցներ են ձեռնարկվել՝ չինական նավերի անցումը հեշտացնելու ուղղությամբ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Գործակալությունը հավելում է, որ Չինաստանը հարցում էր ներկայացրել մի շարք նավերի անցումն ապահովելու համար, ինչի շուրջ կողմերը փոխըմբռնման են հասել։ Սա թույլ է տվել չինական կողմին չորեքշաբթի օրվանից վերականգնել Հորմուզի նեղուցով Իրանի կողմից սահմանված կանոնների համապատասխան իրականացվող նավագնացությունը։

Иран упростил проход китайских судов через Ормузский пролив, сообщило агентство Fars со ссылкой на источник.
«Были приняты меры по упрощению прохода китайских судов на основании глубоких связей и отношений стратегического партнерства между двумя странами Ираном и КНР », - говорится в сообщении.
Агентство отметило, что Китай запросил проход ряда своих судов через Ормузский пролив, по чему стороны достигли взаимопонимания. Это, в свою очередь, позволило в среду возобновить судоходство для китайской стороны через Ормузский пролив по установленным Ираном правилам.