Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված և անկայուն։ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Իսլամաբադում բանակցությունների մասին հաղորդագրությունները արտացոլում են միայն երկխոսություն հաստատելու փորձերը. շփումները կրում են անկանոն բնույթ և առայժմ արդյունք չեն տվել։
Միաժամանակ Իսրայելը, չնայած հայտարարված հրադադարին, շարունակում է հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքին, ինչը վկայում է հրադադարի ռեժիմի փաստացի խախտման մասին։ Ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանը շարունակում է մնալ ձգձգվող էսկալացիայի վիճակում, և հետագա սրման ռիսկերը պահպանվում են։
NEWS.am-ը ներկայացնում է ուրբաթ գիշերը Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած առանցքային իրադարձությունների համառոտ ակնարկը։
ԱՄՆ-ը կշարունակի Իրանի դեմ ռազմական գործողության իրականացումը։ Այս մասին մայիսի 14-ին իր Truth Social սոցիալական ցանցում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Իրանական ժամանակակից անօդաչու թռչող սարքերը շարունակում են գլխավոր վտանգը ներկայացնել Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան զինված ուժերի համար, հայտարարել է ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար, ծովակալ Բրեդ Կուպերը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը թույլ չի տա Իրանին օգտագործել բենզինի գների աճը, որն առաջացել է Մերձավոր Արևելքում լարվածության պատճառով, Վաշինգտոնի համար ոչ շահավետ համաձայնագիր կնքելու համար՝ հակամարտության կարգավորման շուրջ, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։

The situation in the Middle East remains tense and unstable. Reports of peace talks between Iran and the US in Islamabad reflect only attempts to establish a dialogue; contacts are irregular and have not yet yielded results.
At the same time, Israel, despite the declared ceasefire, continues to strike Lebanon, and this indicates a de facto violation of the ceasefire. In general, the region remains in a state of protracted escalation of tension, and the risks of further escalation of tension remain.
Armenian News-NEWS.am presents below a brief overview of the key developments that took place in and regarding the Middle East on Thursday night.
The United States will continue to carry out military action against Iran. US President Donald Trump announced this on Truth Social.
Modern Iranian drones continue to pose the main threat to US forces in the Middle East, said Admiral Brad Cooper, Commander of US Central Command (CENTCOM).
US President Donald Trump will not allow Iran to use the rise in gasoline prices caused by tensions in the Middle East to sign an agreement that is not beneficial for Washington to resolve the conflict, US Secretary of State Marco Rubio said.