Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Հռոմի պապ Լևոն XIV-ին ուղղված նամակում աշխարհի երկրներին կոչ է արել դիմակայել Վաշինգտոնի պահանջներին, հայտնում է Mehr-ը։
Նամակում Փեզեշքիանը նշել է, որ 2026 թվականի փետրվարի 28-ին սկսված ամերիկա-իսրայելական ագրեսիան հանգեցրել է այաթոլլա Խամենեիի, բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական գործիչների ու 3468 քաղաքացու սպանությանը՝ հսկայական վնաս հասցնելով դպրոցներին, համալսարաններին, հիվանդանոցներին, կրոնական օբյեկտներին և ենթակառուցվածքներին։ Այս գործողությունները նա բնութագրել է որպես ակնհայտ ռազմական հանցագործություններ։
Մեջբերելով ինչպես Ղուրանի, այնպես էլ Աստվածաշնչի այն հատվածները, որոնք դատապարտում են մեծամտությունը, նա բարձր է գնահատել հարձակման վերաբերյալ Հռոմի Պապի «բարոյական, տրամաբանական և արդարացի դիրքորոշումը», հավելելով, որ հարձակումը տեղի է ունեցել շարունակվող բանակցությունների ֆոնին՝ շինծու պատրվակներով։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի հայտարարած մտադրությունը՝ «ոչնչացնել Իրանի պատմական քաղաքակրթությունը», բացահայտում է բացարձակ իշխանության պատրանքը։
Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ Իրանի տարբեր կրոնական համայնքները դարեր շարունակ խաղաղ համակեցությամբ են ապրել, և որ Իրանը երբեք չի սպառնացել իր հարևաններին։ Այդուհանդերձ, հարձակումների համար Պարսից ծոցի ափամերձ պետություններում գտնվող ամերիկյան բազաների օգտագործումը՝ իրանական զինված ուժերին ստիպել է օրինական ինքնապաշտպանության նպատակով հարված հասցնել ագրեսորի շահերին։ Ինչ վերաբերում է Հորմուզի նեղուցին, ապա, նրա խոսքով, ներկայիս անվտանգային խնդիրներն ուղղակիորեն կապված են ԱՄՆ-ի հարձակումների և ծովային շրջափակման հետ։
Բնականոն տարանցումը կվերականգնվի այն ժամանակ, երբ անվտանգության հետ կապված խնդիրները վերանան, իսկ Իրանը կիրառի միջազգային իրավունքին համապատասխանող կարգավորող մեխանիզմներ։
Նա վերահաստատել է դիվանագիտության և Պակիստանի միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունների հանդեպ Իրանի հավատարմությունը՝ չնայած ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված բազմաթիվ դավաճանություններին։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан в письме Папе Римскому Льву XIV призвал страны мира противостоять требованиям Вашингтона, сообщает Mehr.
В письме Пезешкиан заявил, что американо-израильская агрессия, начатая 28 февраля 2026 года, привела к убийству аятоллы Хаменеи, высокопоставленных политических и военных деятелей и 3468 граждан, причинив огромный ущерб школам, университетам, больницам, религиозным объектам и инфраструктуре — действия, которые он охарактеризовал как явные военные преступления.
Цитируя как коранические, так и библейские отрывки, осуждающие высокомерие, он высоко оценил «моральную, логичную и справедливую позицию» Папы Римского в отношении нападения, которое произошло во время продолжающихся переговоров под надуманными предлогами. Он сказал, что заявленное намерение президента США «уничтожить историческую цивилизацию Ирана» раскрывает иллюзию абсолютной власти.
Пезешкиан подчеркнул, что различные религиозные общины Ирана веками мирно сосуществовали и что Иран никогда не угрожал своим соседям. Однако использование американских баз в прибрежных государствах Персидского залива для нападений вынудило иранские вооруженные силы нанести удар по интересам агрессора в целях законной самообороны. Что касается Ормузского пролива, то, по его словам, нынешняя небезопасная ситуация напрямую связана с нападениями США и морской блокадой.
Нормальный транзит возобновится, как только ситуация с безопасностью будет снята, а Иран применит регулирующие механизмы в соответствии с международным правом.
Он подтвердил приверженность Ирана дипломатии и переговорам при посредничестве Пакистана, несмотря на неоднократные предательства США.