Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված և անկայուն։ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Իսլամաբադում բանակցությունների մասին հաղորդագրությունները արտացոլում են միայն երկխոսություն հաստատելու փորձերը․ շփումները կրում են անկանոն բնույթ և առայժմ արդյունք չեն տվել։ Միաժամանակ Իսրայելը, չնայած հայտարարված հրադադարին, շարունակում է հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքին, ինչը վկայում է հրադադարի ռեժիմի փաստացի խախտման մասին։ Ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանը շարունակում է մնալ երկարատև էսկալացիայի վիճակում, իսկ հետագա սրման ռիսկերը պահպանվում են։
NEWS.am ներկայացնում է կիրակի լուսաբացին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած առանցքային իրադարձությունների համառոտ ակնարկը։
• ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ֆրանսիական BFMTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նախազգուշացրել է Իրանին, որ նրա համար «շատ ծանր ժամանակներ» են գալու, եթե մոտ ապագայում խաղաղության համաձայնագիր չկնքվի։
«Նրանք շահագրգռված են համաձայնության հասնելու մեջ»,- հայտարարել է Թրամփը։
• Ուրբաթ օրը Լիբանանի հարավում «Հեզբոլլահ» շարժման անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով զոհվել է իսրայելական բանակի (ՑԱՀԱԼ) սպա՝ «Գոլանի» բրիգադի 12-րդ գումարտակի դասակի հրամանատարը։ Ռեկանատին դարձել է ՑԱՀԱԼ-ի յոթերորդ զինծառայողը, որը զոհվել է Լիբանանի հարավում հրադադարի սկզբից ի վեր, և 20-րդը՝ Իրանում պատերազմի ֆոնին ռազմական գործողությունների սրման պահից սկսած։
• Աշխարհը կանգնած է նոր կարգի շեմին, X սոցիալական ցանցում գրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Ինչպես ասել է նախագահ Սի Ծինփինը, «Դարաշրջանում չտեսնված վերափոխումներն արագանում են ամբողջ աշխարհում», և ես ընդգծում եմ, որ իրանցի ժողովրդի 70-օրյա դիմադրությունն արագացրել է այդ վերափոխումները։ Ապագան պատկանում է Գլոբալ հարավին»,- նշել է Ղալիբաֆը։
• ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում հրապարակել է Իրանի դրոշի ֆոնին ծովային տեսարանի վրա իր խորհրդավոր պատկերը։
Արհեստական բանականության միջոցով գեներացված պատկերում Թրամփը կանգնած է խոշոր նավի տախտակամածին՝ փոթորկալից ծովի, որոտի և կայծակի ֆոնին։ Հետին պլանում պատկերված է մեկ այլ նավ՝ Իրանի դրոշով։

Новости Армении – NEWS.am представляет краткий обзор ключевых событий, произошедших на Ближнем Востоке в ночь на воскресенье.
• Президент США Дональд Трамп в интервью французскому телеканалу BFMTV предупредил Иран, что для него наступят «очень тяжелые времена», если мирное соглашение не будет достигнуто в ближайшее время.
«Они заинтересованы в достижении соглашения», - заявил при этом Трамп.
• В результате атаки беспилотника движения «Хезболла» на юге Ливана в пятницу погиб офицер израильской армии (ЦАХАЛ), командир взвода 12-го батальона бригады «Голани». Реканати стал седьмым солдатом ЦАХАЛ, погибшим на юге Ливана с начала перемирия, и 20-м с момента эскалации боевых действий на фоне войны в Иране.
• Мир стоит на пороге нового порядка, написал в соцсети Х спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф.
«Как сказал президент Си Цзиньпин, «Невиданные за столетие преобразования ускоряются по всему миру», и я подчеркиваю, что 70-дневное сопротивление иранского народа ускорило эти преобразования. Будущее принадлежит Глобальному Югу», - отметил Галибаф.
• Президент США Дональд Трамп в соцсети Truth Social опубликовал своё загадочное изображение на фоне морского пейзажа с флагом Ирана.
На изображении, сгенерированном с помощью искусственного интеллекта, Трамп стоит на борту крупного судна на фоне бушующего моря, грома и молний. На заднем фоне изображено другое судно с флагом Ирана.