Նախկին քաղաքապետը, որը աջակցում էր նախագահի թեկնածու Աբելարդո դե լա Էսպրիելյային, գնդակահարվել է Կոլումբիայի կենտրոնական հատվածում, հայտնում է CBS News-ը՝ հղում անելով տեղական իշխանություններին։
Նրա օգնականներից մեկը նույնպես սպանվել է։
Ռոջերս Դևիայի և նրա աշխատակից Էդեր Կարդոնայի սպանությունները դարձել են տարածաշրջանում քաղաքական բռնության հերթական դրվագը․ այդ շրջանը գտնվում է երկու խմբավորումների վերահսկողության տակ, որոնք ԱՄՆ կառավարության կողմից հայտարարվել են ահաբեկչական, ինչպես նաև երրորդ խմբի՝ երբեմնի գերիշխող Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժերից (FARC) անջատվածների վերահսկողության ներքո։
Դևիան զոհվել է զինյալների հարձակման հետևանքով Կուբառալի գյուղական հատվածում՝ քաղաքում, որը նա ղեկավարել է 2020-ից 2023 թվականներին և որը գտնվում է երկրի մայրաքաղաք Բոգոտայից 105 մղոն հարավ, ասվում է Մետա դեպարտամենտի հանրային պաշտպանի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։
Կոլումբիայի նախագահի թեկնածու Դե Լա Էսպրիելյան ներկայացնում է Ազգային փրկության շարժումը։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հայտարարել է, որ սպանությունները կարող են վնաս հասցնել Կոլումբիայում մայիսի 31-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններից առաջ «քաղաքական իրավունքների իրացմանն ու ժողովրդավարական մասնակցությանը»։
Ընտրություններին կմասնակցեն առնվազն կես տասնյակ թեկնածուներ, այդ թվում՝ փոքր ձախակողմյան կուսակցությունների երկու ներկայացուցիչներ։ Եթե նրանցից ոչ մեկը չհավաքի ձայների 50%-ը, հունիսին կկայանա ընտրությունների երկրորդ փուլը՝ երկու հիմնական հավակնորդների միջև։ Կոլումբիայի ներքին գործերի նախարար Արմանդո Բենեդետտին հայտնել է, որ քննիչները չգիտեն, թե ինչու է հարձակումը կատարվել Դևիայի վրա։
Նախարարը հավելել է, որ վերջերս ոստիկանությունը կանխել է նույն քաղաքում նախագահի մեկ այլ թեկնածուի՝ Պալոմա Վալենսիայի աշխատակցի վրա հարձակումը։

Бывший мэр, поддерживавший кандидата в президенты Абелардо де ла Эсприэлью, был застрелен в центральной части Колумбии, сообщает CBS News со ссылкой на местные власти.
Один из его помощников также был убит.
Убийства Роджерса Девиа и его сотрудника Эдера Кардоны стали последним эпизодом политического насилия в регионе, который находится под контролем двух группировок, объявленных правительством США террористическими, и третьей группы — отколовшихся от некогда доминировавших партизанских революционных вооруженных сил Колумбии (РВСК).
Девиа погиб в результате нападения боевиков в сельской местности Кубаррал, городе, которым он управлял в период с 2020 по 2023 год, расположенном в 105 милях к югу от столицы страны Боготы, говорится в сообщении офиса государственного защитника департамента Мета.
Кандидат в президенты Колумбии Де Ла Эсприэлья представляет Движение национального спасения.
Офис народного защитника заявил, что убийства могут нанести ущерб «осуществлению политических прав и демократическому участию» в преддверии президентских выборов в Колумбии, которые состоятся 31 мая.
В выборах будут участвовать по меньшей мере полдюжины кандидатов, в том числе два представителя небольших левых партий. Если ни один из них не наберет 50% голосов, в июне состоится второй тур выборов между двумя главными претендентами. Министр внутренних дел Колумбии Армандо Бенедетти сообщил, что следователи не знают, почему на Девиа было совершено нападение.
Министр добавил, что недавно полиция предотвратила нападение на сотрудника другого кандидата в президенты, Палому Валенсию, в том же городе.