ԳՖՀ մի շարք հողերի ներքին գործերի նախարարները մտահոգություն են հայտնել աջակողմյան «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցության աճող ժողովրդականության կապակցությամբ և կոչ են արել այդ առնչությամբ նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել։
Համապատասխան հայտարարություններով Բրանդենբուրգի, Հեսսենի և Թյուրինգիայի ՆԳ նախարարները հանդես են եկել Handelsblatt թերթին տված հարցազրույցում։
«Մեզ շտապ անհրաժեշտ է քննարկել, թե AfD-ի՝ Սաքսոնիա-Անհալթում հնարավոր իշխանության գալը ինչ վտանգներ է ներկայացնում Գերմանիայի անվտանգության համակարգի համար և ինչպես կարող ենք դրան հակազդել։ Բազմաթիվ ավտորիտար պետությունների հետ շփումների և աջ ծայրահեղական կազմակերպությունների հետ կապերի պատճառով «Այլընտրանք Գերմանիայի համար»-ը սպառնալիք է ներկայացնում Դաշնային Հանրապետության արտաքին և ներքին անվտանգության համար»,- ասել է Թյուրինգիայի ներքին գործերի նախարար Գեորգ Մայերը, որը ներկայացնում է իշխող կոալիցիայի մաս կազմող Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը։
Նա իր դիրքորոշումը պարզաբանել է՝ հղում անելով Սաքսոնիա-Անհալթում առաջիկա ընտրություններում ուլտրաաջերի գլխավոր թեկնածու Ուլրիխ Զիգմունդի խոսքերին այն մասին, որ հաղթանակի դեպքում պետք կլինի կատարել 150-200 վերանշանակում հողային վարչակազմում։
Ըստ Մայերի, նման պաշտոններում գտնվող մարդիկ «պարտավոր են անվերապահ հավատարմություն ցուցաբերել սահմանադրությանը», սակայն Սաքսոնիա-Անհալթում AfD-ի գործիչները, որտեղ այդ կուսակցության տեղական բաժանմունքը «ճանաչվել է հաստատված աջ ծայրահեղական կազմակերպություն», չեն համապատասխանում այդ պահանջին։ Նախարարը կարծում է, որ AfD-ի կողմից այս փաստի անտեսումը «համարժեք կլինի պետական հեղաշրջման»։
Մայերի դիրքորոշմանը համամիտ է նաև Բրանդենբուրգի ներքին գործերի նախարար Յան Ռեդմանը, որը նույնպես ներկայացնում է իշխող կոալիցիայի մաս կազմող «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը»։
Կուսակից ընկերոջը աջակցել է Հեսսենի ՆԳ նախարար Ռոման Պոզեկը։
Նա կոչ է արել պատրաստել գործողությունների ծրագիր «ամենավատ սցենարի դեպքում» և միջոցներ ձեռնարկել «ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու համար»։ Այդ համատեքստում նա, մասնավորապես, առաջարկել է վերանայել ՆԳ նախարարների համաժողովների անցկացման կարգը։ Հաջորդ նման միջոցառումը կանցկացվի Համբուրգում հունիսի 17-19-ը, և, Սաքսոնիա-Անհալթի ՆԳ նախարար Մայերի կարծիքով, այնտեղ անհրաժեշտ է քննարկել AfD-ի հետ կապված իրավիճակը։
Սաքսոնիա-Անհալթի հողային խորհրդարանի ընտրությունները նախատեսված են սեպտեմբերի 6-ին։ Մայիսի 7-ին հրապարակված infratest dimap սոցիոլոգիական ինստիտուտի հարցումը ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում ընտրողների 41%-ը ընտրում է AfD-ին։ Իշխող կոալիցիայի ՔԴՄ և ՍԴԿ կուսակցությունների աջակցությունը զգալիորեն ցածր է՝ համապատասխանաբար 26% և 7%։ Ընտրողների 12%-ը ցանկանում է քվեարկել Ձախ կուսակցության օգտին, ևս 4-ական տոկոս՝ «Միություն-90»/«կանաչներ»-ի և ձախակողմյան «Սառա Վագենքնեխտի միության» օգտին, հայտնում է DW-ն։

Министры внутренних дел нескольких земель ФРГ выразили опасения в связи с ростом популярности правой партии «Альтернатива для Германии» (АдГ) и призвали принять в связи с этим меры предосторожности.
Соответствующие заявления главы МВД Бранденбурга, Гессена и Тюрингии сделали в разговоре с газетой Handelsblatt.
«Нам срочно необходимо обсудить, какие риски потенциальный приход АдГ к власти в Саксонии-Анхальт представляет для системы безопасности Германии и как мы можем этому противодействовать. Из-за многочисленных контактов с авторитарными государствами и связей с правоэкстремистских организациями, «Альтернатива для Германии» представляет угрозу внешней и внутренней безопасности Федеративной Республики», - сказал министр внутренних дел Тюрингии Георг Майер, который представляет входящую в правящую коалицию Социально-демократическую партию (СДПГ).
Свою позицию он пояснил, сославшись на слова Ульриха Зигмунда, главного кандидата от ультраправых на предстоящих выборах в Саксонии-Анхальт, о том, что в случае победы нужно будет провести 150-200 переназначений в земельной администрации.
По словам Майера, люди на таких должностях «обязаны проявлять безоговорочную лояльность конституции», однако функционеры АдГ в Саксонии-Анхальт, где местное отделение этой партии «признано подтвержденной правоэкстремистской организацией», этому требованию не соответствуют. Министр считает, что игнорирование этого факта АдГ будет «равносильно госперевороту».
Позицию Майера разделяет и министр внутренних дел Бранденбурга Ян Редманн, который представляет также входящий в правящую коалицию «Христианско-демократический союз» (ХДС).
Поддержал однопартийца глава МВД Гессена Роман Позек.
Он призвал подготовить план действий «на случай худшего сценария» и принять меры «для защиты демократии и безопасности». В этой связи он, в частности, предложил пересмотреть порядок проведения конференций глав МВД. Следующее такое мероприятие пройдет в Гамбурге 17-19 июня, на нем, по мнению главы МВД Саксонии-Анхальт Майера, необходимо обсудить ситуацию с АдГ.
Выборы в земельный парламент Саксонии-Анхальт запланированы на 6 сентября. Опрос социологического института infratest dimap, опубликованный 7 мая, показывает, что АдГ в регионе выбирают 41% избирателей. Поддержка партий ХДС и СДПГ из правящей коалиции заметно ниже - 26% и 7% соответственно. 12% избирателей хотят проголосовать за Левую партию, еще по 4% - за «Союз-90»/«зеленые» и за левый «Союз Сары Вагенкнехт», сообщает DW.