Մոսկվայում քննադատել են ղրղզական պատմության դասագրքերը և կոչ արել հանրապետությանը հրաժարվել «գաղութ» տերմինից՝ հայտարարելով, որ այն Ռուսաստանի դերի շուրջ ԽՍՀՄ-ում ստեղծում է «բացասական կոնոտացիա»։ Վեճը ծագել է փորձագիտական-խորհրդատվական խորհրդի նիստում, որը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի ռազմապատմական ընկերությունում (ՌՌՊԸ), գրում է РБК-ն։
ՌԴ ԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող Անդրեյ Բիկովը հայտարարել է, որ ղրղզական 8-րդ, 9-րդ և 11-րդ դասարանների դասագրքերում կան բազմաթիվ «փաստաբանական սխալներ» և «շատ բան, որը իրականում չի եղել»։ Իսկ հաստատության տնօրեն Ալիկբեր Ալիկբերովը դժգոհել է, որ Ռուսաստանին շարունակում են դիտարկել որպես «ժողովուրդների բանտ»։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել խորհրդային շրջանի գնահատականների տարբերությանը։ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները նշել են, որ հայրենական դասագրքերում «արտացոլվում է ԽՍՀՄ-ի մեծությունը», մինչդեռ ղրղզական դասագրքերում խոսվում է միության կազմում հանրապետության գտնվելու շրջանում ազգային շահերի ճնշման մասին։
ՌԴ ԳԱ անդամների ամենամեծ դժգոհությունը հարուցել է Ռուսաստանի նկատմամբ «գաղութատիրություն» տերմինի կիրառումը։ Բիկովը նման ընտրությունը անվանել է «տուրք նորաձևությանը» և առաջարկել փոխարինող գտնել։ Նա նշել է, որ «գաղութատիրության» փոխարեն կարելի է օգտագործել «վարչակազմ» բառը, և այդ դեպքում պատմական իրադարձությունները «անմիջապես փոխում են իրենց գույնն ու երանգը», իսկ բացասական կոնոտացիան վերանում է։
Ի պատասխան՝ Ղրղզստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության, հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Աբիլաբեկ Ասանկանովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը դրել է «չափազանց բարդ խնդիր»։ Նա հիշեցրել է, որ գաղութատիրությունը ենթադրում է տարածքի, բնական ռեսուրսների և կախյալ ժողովուրդների աշխատանքի օգտագործում՝ նրանց լիարժեք ինքնուրույնության բացակայության պայմաններում։ «Մենք շատ դժվարանում ենք հրաժարվել այդ տերմինից», — ընդգծել է Ասանկանովը և կոչ արել չ«շահարկել ողբերգական իրադարձություններով» և դրանք չիդեոլոգիզացնել։
ՌՌՊԸ նախագահ և ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին ավելի վաղ նույնպես հանդես էր եկել այն մեկնաբանությունների դեմ, որոնցում Ռուսաստանը ներկայացվում է որպես ճնշող կայսրություն։ Նա ԽՍՀՄ նախկին հանրապետություններին մեղադրել էր այն բանում, որ նրանք սկսել են «թշնամիներ հորինել» և վերաշարադրել պատմությունը։ «Ի՞նչ խորհրդային իմպերիալիզմ, երբ մենք տանում էինք լուսավորություն, նոր տեխնոլոգիաներ, նոր հասարակական հարաբերություններ, ստրկատիրության վերացում», — վրդովվել էր Մեդինսկին։
Սա արդեն առաջին դեպքը չէ, երբ Ռուսաստանը փորձում է ազդել հարևան երկրների դասագրքերի բովանդակության վրա։ 2024 թվականին նմանատիպ պահանջներ առաջացան Հայաստանի նկատմամբ։ ԱԳՆ-ն քննադատել էր հանրապետական պատմության դասագիրքը 1826–1828 թվականների Ռուս-պարսկական պատերազմի մասին գլխի համար, որտեղ Թուրքմենչայի հաշտությունը անվանվել էր «աննեքսիա»։ «Կասկածի տակ դնել Ռուսական կայսրության, իսկ հետագայում ԽՍՀՄ-ի և Ռուսաստանի առանձնահատուկ դերը ներկայիս Հայաստանի կայացման գործում նշանակում է գնալ հանրահայտ փաստերի դեմ», — այն ժամանակ ընդգծել էին ԱԳՆ-ում և կոչ արել թույլ չտալ նման դասագրքի փոխանցումը դպրոցներ։
Նույն ժամանակ՝ 2024 թվականին, ՌԴ ԳԱ Հասարակական գիտությունների գիտական տեղեկատվության ինստիտուտի գիտնականները հայտնաբերել էին, որ նախկին ԽՍՀՄ երկրների պատմության դասագրքերում Ռուսաստանը հիմնականում ներկայացվում է որպես գաղութատիրական պետություն և ագրեսոր, որը ճնշել է միացված տարածքներում ապրող ժողովուրդներին։ Այդպիսի գնահատականներ, մասնավորապես, գտել էին Ղազախստանի, Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի դասագրքերում։

В Москве раскритиковали киргизские учебники истории и призвали республику отказаться от термина «колония», заявив, что он создает «негативную коннотацию» вокруг роли России в СССР. Спор разгорелся на заседании экспертно-консультативного совета, которое прошло в Российском военно-историческом обществе (РВИО), пишет РБК.
Научный сотрудник Института востоковедения РАН Андрей Быков заявил, что в киргизских учебниках для 8, 9 и 11 классов масса «фактологических ошибок» и «много того, чего не было на самом деле». А директор учреждения Аликбер Аликберов пожаловался, что Россию продолжают рассматривать как «тюрьму народов».
Особое внимание было уделено разнице в оценках советского периода. Представители России отметили, что в отечественных учебниках «отражается величие СССР», тогда как в киргизских говорится об ущемлении национальных интересов в период нахождения республики в Союзе.
Наибольшее раздражение у членов РАН вызвало использование термина «колониализм» в отношении России. Быков назвал такой выбор «данью моде» и предложил подыскать замену. Он отметил, что вместо «колониализма» можно использовать слово «администрация» — тогда исторические события «сразу меняют свой цвет и окраску» и негативная коннотация исчезает.
В ответ директор Института истории, археологии и этнологии Национальной академии наук Кыргызстана Абылабек Асанканов заявил, что российская сторона поставила «архисложную задачу». Он напомнил, что колониализм подразумевает использование территории, природных ресурсов и труда зависимых народов при отсутствии у них полноценной самостоятельности. «Мы очень затрудняемся отказаться от этого термина», — подчеркнул Асанканов и призвал не «спекулировать трагическими событиями» и не идеологизировать их.
Председатель РВИО и помощник президента РФ Владимир Мединский ранее также выступал против трактовок, в которых Россия предстает империей-угнетателем. Он обвинял бывшие республики СССР в том, что они начали «выдумывать врагов» и переписывать историю. «Какой советский империализм, когда мы несли просвещение, новые технологии, новые общественные отношения, уничтожение рабовладения?» — возмущался Мединский.
Это уже не первый случай, когда Россия пытается влиять на содержание учебников в соседних странах. В 2024 году похожие претензии возникли к Армении. МИД раскритиковал республиканский учебник истории за главу о Русско-персидской войне 1826–1828 годов, где Туркманчайский мир был назван «аннексией». «Ставить под сомнение особую роль Российской империи, а впоследствии СССР и России в деле становления нынешней Армении означает идти против общеизвестных фактов», — подчеркнули тогда в МИД и призвали не допустить передачи подобного учебника в школы.
Тогда же, в 2024 году, ученые Института научной информации по общественным наукам РАН обнаружили, что Россия в основном представлена в учебниках истории стран бывшего СССР как колониальное государство и агрессор, угнетавший народы на присоединенных территориях. В том числе такие оценки нашли в учебниках Казахстана, Азербайджана и Узбекистана.