«Քաղաքացիական պայմանագրի» ամբողջ նախընտրական ծրագիրը՝ Ադրբեջանին և Ալիևին տված խոստումներն են։ Ախուրյանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Պատգամավորը շեշտել է, որ առաջիկա ընտրությունները ճակատագրական են։ Այն դեպքում, երբ իշխանությունները մշտապես խոսում են ինքնիշխանության մասին և պնդում, թե հենց իրենք են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահապանը, պնդում են, թե եթե իրենք չլինեն, բոլորը «կհանձնեն ռուսներին», տարածքային ամբողջականությունը կխախտվի և պատերազմ կլինի, այդպիսով վախեցնում են բնակչությանը։
«Մենք ասում ենք՝ կարո՞ղ ես հայտարարել, որ այլևս ոչ մի քառակուսի մետր չես հանձնի։ Ի պատասխան՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նոր տարածքներ կզիջի։ Այս հայտարարությունը շրջադարձային նշանակություն ունի ողջ նախընտրական արշավի համար, և ես այլ ուժերի ուշադրությունն եմ հրավիրում այս հայտարարության վրա»,– ընդգծել է պատգամավորը։
Նա հիշեցրել է երկրորդ հարցը, որը վերաբերում է Հայաստանի օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական ուժերի դուրսբերմանը։ «Ինչ ենք սրա փոխարեն ստանում։ Մարդը բարձրախոսը վերցրել է և հարձակվում է քաղաքացիների վրա, իսկ երբ արցախցիները ինչ-որ բան են ասում, նրանց վրա հոխորտում է և ասում՝ ինչու եք դուք կենդանի։ Ինչպե՞ս կարող է այդպիսի մարդը հավակնել իշխանության մեջ հետագա մնալուն»,– հայտարարել է Սաղաթելյանը։ Նա ընդգծել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» ամբողջ նախընտրական ծրագիրը Ադրբեջանին և Ալիևին տված խոստումներ են՝ տարածքային զիջումներ, Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա հարձակումներ և շատ այլ բաներ։

Вся предвыборная программа «Гражданского договора» – обещания Азербайджану и Алиеву. Об этом заявил депутат Ишхан Сагателян на встрече представителей блока «Армения»с жителями Ахуряна.
Депутат подчеркнул, что предстоящие выборы судьбоносные. При том, что власти постоянно говорят о суверенитете и утверждают, будто именно они на страже суверенитета и территориальной целостности, утверждают, будто не будь их все «сдадут русским», территориальная целостность будет нарушена и будет война - тем самым запугивают население.
«Мы говорим - можешь заявить, что не сдашь более ни одного квадратного метра? В ответ Пашинян, заявил, что уступит новые территории. Это заявление имеет поворотное значение для всей предвыборной кампании, и я обращаю внимание других сил на это заявление»,- подчеркнул депутат.
Он напомнил второй вопрос, он касается вывода азербайджанских сил с оккупированных территорий Армении. «В ответ он с громкоговорителем набрасывается на людей, а когда арцахцы что-то говорят, пеняет им, почему они вообще живые. Как такой человек может претендовать на дальнейшее пребывание у власти?», - заявил Сагателян. Он подчеркнул, что вся предвыборная программа «Гражданского договора» – обещания Азербайджану и Алиеву – территориальные уступки, нападки на ААЦ и еще многое другое.
Депутат Кристине Варданян заметила, что Пашинян недоволен тем, что в спровоцированной им же войне не погиб весь армянский народ. Просто сейчас самая пострадавшая и беззащитная часть арцахцы, но его проблемы связаны со всем народом. «Иначе как объяснить то, что глава государства может упрекать людей в том, что они остались в живых?», - заметила депутат. Она добавила, что своим поведением Пашинян показывает, как на самом деле происходили события 1 марта 2008, и сейчас он снял маску и предстал в своем истинном облике.