Աշոցքի բնակիչները Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանին դժգոհել են բազմաթիվ չլուծված խնդիրներից և պետության անտարբերությունից:
Աշոցքի բնակիչները դժգոհել են յոթ դպրոց փակելու ծրագրերից, անասնապահության վերացումից և արտագաղթից. 8900 բնակչից գրեթե կեսն արդեն հեռացել է, իսկ մայիսի 19-ի դրությամբ՝ գարնանացանը դեռ չի էլ սկսվել:
«Եթե դպրոցը գյուղում փակվելու է, ուրեմն հաջորդը գյուղն է փակվում։ Այս ամենին պետք է վերջ տալ: Աշխատատեղերի հարցում մեր մոտեցումը մարզերի նկատմամբ հատուկ ուշադրությունն է: Կառավարությունը պետք է այդ ուշադրությունն արտահայտի հստակ ծրագրերով, և մենք դա անում էինք մեր ժամանակ: Չգիտեմ՝ ինչպես են հասել այս վիճակին, բայց կարծում եմ, որ ամեն ինչ հնարավոր է փոխել: Ունենք պրոֆեսիոնալ թիմ, գիտենք՝ ինչ ենք ուզում և ինչպես դրան հասնել», - նշել է Քոչարյանը:

Жители Ашоцка пожаловались второму президенту Армении, кандидату в премьер-министры от блока «Армения» Роберту Кочаряну на многочисленные нерешенные проблемы и невнимание государства.
Жители Ашоцка пожаловались на планы закрыть семь школ, уничтожение животноводства, отток населения – из 8900 жителей почти половина уехала, по положению 19 мая сева еще не было .
«Если закрывается сельская школа – на очереди само село. Этому надо положить конец. По поводу рабочих мест подход – особое внимание к регионам. Правительство должно проявлять это внимание четкими программами, и мы в свое время это делали. Не знаю, как докатились до нынешней ситуации, и я считаю, что все можно изменить. Профессиональная команда, знаем чего хотим и как это сделать», - заметил Кочарян.
Пожилой житель Ашоцка подошел специально пожать руку Кочаряну, другой житель сказал, что видел его в первую Арцахскую войну в Лачине с оружием в руках.