Ռուս-չինական նեղ կազմով բանակցությունները բովանդակալից են եղել, իսկ երկխոսությունն անցել է վստահության մթնոլորտում։ Այս մասին ընդլայնված կազմով հանդիպման մեկնարկին նշել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Քիչ առաջ նեղ կազմով [Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ], ավանդական, մտերիմ ու վստահելի մթնոլորտում բովանդակալից բանակցություններ անցկացրինք երկկողմ համագործակցության կարևոր հարցերի շուրջ։ Այժմ կզրուցենք ավելի ընդլայնված կազմով»,- ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
«Ըստ ավանդույթի՝ հնգակողմ միջկառավարական հանձնաժողովների աշխատանքի մասին զեկույցներով հանդես կգան դրանց համանախագահները՝ փոխվարչապետերը, իսկ մեր արտաքին գործերի նախարարները կներկայացնեն միջազգային հարթակում իրականացվող համակարգումը»,- հավելել է Պուտինը։

Российско-китайские переговоры в узком составе были содержательными, диалог шел в доверительном ключе, отметил президент РФ Владимир Путин во время начала переговоров в расширенном формате.
«Только что в традиционном дружественном и доверительном ключе провели содержательные переговоры [с председателем КНР Си Цзиньпином] по важным вопросам двустороннего сотрудничества в узком формате. Сейчас поговорим в более широком», - сказал российский лидер.
«По традиции с докладами о работе пяти межправительственных комиссий выступят их сопредседатели, вице-премьеры, а наши министры иностранных дел расскажут о координации на международной арене», - добавил Путин.