Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի միջև բանակցությունները մայիսի 20-ին շարունակվել են ընդլայնված կազմով։
«Քիչ առաջ [Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ] նեղ կազմով, ավանդական, մտերիմ ու վստահելի մթնոլորտում բովանդակալից բանակցություններ անցկացրինք երկկողմ համագործակցության կարևոր հարցերի շուրջ։ Այժմ կզրուցենք ավելի ընդլայնված կազմով»,- հայտարարել է ՌԴ նախագահը։
Առաջնորդների հանդիպումը մեկնարկել է նույն օրը։ Այն անցկացվում է Պեկինի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համագումարների տանը։ Հանդիպումների ընթացքում ռուսական և չինական կողմերը երկարաձգել են Բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության պայմանագիրը, ինչպես նաև մի շարք համաձայնագրեր կնքել։

Переговоры президента России Владимира Путина и председателя КНР Си Цзиньпина 20 мая продолжились в расширенном составе.
«Только что в традиционном дружественном и доверительном ключе провели содержательные переговоры [с председателем КНР Си Цзиньпином] по важным вопросам двустороннего сотрудничества в узком формате. Сейчас поговорим в более широком», — заявил президент РФ.
Встреча лидеров началась в тот же день. Она проходит в Доме народных собраний в Пекине, куда Путин прилетел с официальным двухдневным визитом. В ходе контактов российская и китайская стороны продлили Договор о добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, а также заключили ряд соглашений.