Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունները հակված են Դնեպրոպետրովսկի ահաբեկչությունների «քրեական» վարկածին. հնարավոր է, ռումբերն օգտագործել են ազդեցության ոլորտների վերաբաշխման համար:
«Քաղաքում պայքար է տեղական բիզնես-խմբավորումների միջեւ, որոնք առայսօր կապված են քրեական աշխարհի հետ: Երկու շաբաթ առաջ պայթյունի արդյունքում զոհվել էր ազդեցիկ գործարար Գենադի Ակսելրոդը: Բոլոր հիմքերը կան պնդելու, որ ահաբեկչությունները ոչ մի կերպ կապված չեն քաղաքականության հետ», - «Ռոսիյսկայա գազետա» թերթին բացատրել է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության Դնեպրոպետրովսկի վարչության աղբյուրը:
«Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը» գրում է, որ պայթյունները կապում են երկու խմբավորումների միջեւ «մեծ վերաբաշխման» հետ. առաջինի տակ նկատի ունեն Դնեպրոպետրովսկից Վիկտոր Պինչուկին, Իգոր Կոլոմոյսկիին եւ Գենադի Բոգոլյուբովին, երկրորդում` Ռինատ Ահմետովի մարդկանց: Բոլորն ընդգրկված են Forbes -ի միլիարդատերերի ցուցակում:
Բայց ուկրաինական լրատվամիջոցներում եւ բլոգներում քննարկվում է նաեւ ողբերգության քաղաքական ենթատեքստը. պայթյունները որոտացել են նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի շուրջ ծավալված սկանդալի պայմաններում եւ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունից առաջ, որը քաղաքական որոշ գործիչներ բոյկոտելու փորձ են անում: Սակայն ՈՒԱԾ-ի նախագահի տեղակալ Վլադիմիր Ռոկիտսկին հավաստիացնում է, որ ոչ մի քաղաքականություն այդտեղ չկա: «Կասկածում եմ, որ քաղաքական ինչ-որ ուժ կարող է մասնակցել նման գործողությունների, քանի որ կա Աստված, որը նման բաները չի ներում», - ասել է նա:
Ապրիլի 27-ին Դնեպրոպետրովսկի կենտրոնում պայթյունների շարք է որոտացել: Ոչ ոք չի զոհվել, բայց 29 մարդ լուրջ վնասվածքներ է ստացել, 26-ին տեղափոխել են հիվանդանոց, այդ թվում` 10 երեխաների: Այօրվա դրությամբ հիվանդանոցում 14 մարդ կա: Տարեց մի կին շատ ծանր վիճակում է: Նրա կողակցի ձեռքը կտրվել է, բայց նա արդեն առանց կողմնակի օգնության տեղաշարժվում է:

Спецслужбы Украины склоняются к «криминальной» версии терактов в Днепропетровске - возможно, бомбы использовали для передела сфер влияния.
«В городе идет война между местными бизнес-группировками, которые до сих пор связаны с криминалом. Две недели назад, тоже в результате взрыва, погиб влиятельный бизнесмен Геннадий Аксельрод, за которым тянулся шлейф обвинений в рейдерстве. Есть все основания полагать, что эти теракты никак не связаны с политикой», - объяснил «Российской газете» источник Днепропетровском управлении Службы безопасности Украины.
По информации «Московского комсомольца», взрывы связывают с «великим переделом» между двумя группировками: под первой подразумеваются выходцы из Днепропетровска Виктор Пинчук, Игорь Коломойский и Геннадий Боголюбов, а под второй - люди дончанина Рината Ахметова.  Все включены журналом Forbes в список миллиардеров.
Но в украинских СМИ и блогах обсуждается и политическая подоплека трагедии - взрывы прогремели на фоне громкого скандала вокруг осужденной экс-премьера Юлии Тимошенко и незадолго до начала чемпионата Европы по футболу, который некоторые европейские политики призывают бойкотировать. Однако заместитель председателя СБУ Владимир Рокитский выразил уверенность, что никакой политики в случившемся нет. «Я сомневаюсь, что какая-то политическая сила может принять участие в таких действиях, потому что есть на свете Бог, который такие вещи не прощает», - сказал он.
27 апреля в самом центре Днепропетровска прогремела серия взрывов. Никто не погиб, но 29 человек получили серьезные ранения. 26 были госпитализированы, в том числе 10 детей. На сегодняшний день в больницах остаются 14 человек. В очень тяжелом состоянии пожилая женщина. Ее сверстнику оторвало руку, но он уже в состоянии передвигаться без посторонней помощи.