Օդային տագնապի ժամանակ Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան և երկրի ղեկավարության մյուս ներկայացուցիչներն իջել են ապաստարան։ Գործողությունն իրականացվել է անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր հարձակման պատճառով։ Այս մասին մայիսի 20-ին իր տելեգրամյան ալիքում հայտնել է «Delfi Լիտվա» պորտալը։
Նշվում է, որ Լիտվայի առաջնորդի հետ ապաստարանում են գտնվում նաև վարչապետ Ինգա Ռուգինենեն և Սեյմի խոսնակ Յոզաս Օլեկասը։
«Երկրի սահմանի մոտակայքում կասկածելի դրոն նկատելուց հետո օդային տագնապ է հայտարարվել հանրապետության որոշ շրջաններում», — X սոցիալական ցանցում գրել է Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ապաստարաններ են իջել նաև Վիլնյուսի բնակիչները։ Սոցցանցերում տարածվել են լիտվացի դպրոցականների մասնակցությամբ կադրեր։ Կադրերում երևում է, թե ինչպես են նրանք տագնապի ժամանակ թաքնվում դպրոցական սեղանների տակ։
Լիտվայի մայրաքաղաքում դադարեցվել էր հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունը։ Վիլնյուսի օդանավակայանը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր աշխատանքը։ Ավելի ուշ օդային տագնապը չեղարկվել է։

Президент Литвы Гитанас Науседа и другие представители руководства страны спустились в убежище во время воздушной тревоги из-за потенциальной атаки дронов. Об этом 20 мая сообщил портал «Delfi Литва» в своем Telegram-канале.
Уточняется, что литовского лидера сопровождают премьер-министр Инга Ругинене и спикер сейма Литвы Йозас Олекас.
«Литва объявила воздушную тревогу в некоторых частях страны после того, как неподалеку от границы был обнаружен подозрительный дрон», — написало литовское минобороны в социальной сети X.
В убежища спустились и жители Вильнюса. В соцсетях также распространились кадры с литовскими школьниками, которые прячутся под партами во время тревоги.
В литовской столице было остановлено движение общественного транспорта. Временно прекратил работу и аэропорт Вильнюса. Позднее тревога была отменена.