Գործող վարչապետը պետական գործիչ չէ, այլ ընդամենը լայնամասշտաբ մանիպուլյատոր ու դեմագոգ, որն այսօր ցինիկաբար խաղարկում է «գերտերության հանդեպ հարգանքի» խաղաքարտը՝ բացառապես առաջիկա ընտրություններում ձայներ կորզելու համար։ Մայիսի 20-ին «Facebook» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղադրված տեսաուղերձում այս մասին հայտարարել է «Հայ ազգային կոնգրես» (ՀԱԿ) կուսակցության պատգամավորների թեկնածուների համամասնական ցուցակը գլխավորող, ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Իր ուղերձը ձայնագրելով դեպի Արմավիր տանող ճանապարհին՝ քաղաքական գործիչը մանրամասն մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հռետորաբանության վերջին կտրուկ փոփոխությունները, որը հանկարծ սկսել է հայտարարել Վլադիմիր Պուտինի ու Ռուսաստանի հետ «հրաշալի և ջերմ» հարաբերությունների մասին՝ կոչ անելով վերջինիս վերաբերվել ամենայն հարգանքով։ Զուրաբյանը համաձայնել է այն մտքի հետ, որ գերտերությունների հետ հարաբերությունները իսկապես պետք է լինեն խորապես հաշվարկված, հավասարակշռված ու հարգալից, սակայն հարց է բարձրացրել, թե ինչու Կառավարության գործող ղեկավարն այդ տարրական ճշմարտությունները չէր հասկանում նախկինում։
Ընդդիմադիր գործիչը հիշեցրել է, որ 2019 թվականին, երբ Ռուսաստանը՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ, առաջարկել էր կարգավորման փուլային պլան, որը հայկական կողմին թույլ էր տալիս պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի, Լաչինի և Քարվաճառի նկատմամբ բերահսկողությունը՝ հինգ շրջանները վերադարձնելու դիմաց, Փաշինյանը կատարյալ մեծամտություն է դրսևորել։ Արհամարհելով Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկը՝ նա մեկնել է Ստեփանակերտ «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» կարգախոսով, ինչով լիովին կործանել է ադրբեջանական ագրեսիան զսպելու միջազգային մեխանիզմը։
ՀԱԿ փոխնախագահն ընդգծել է, որ այդ ժամանակահատվածում իշխող թիմի ներկայացուցիչներն իրենց թույլ էին տալիս բոլորովին այլ բնույթի հարձակումներ իրականացնել դաշնակցի հասցեին՝ հիշեցնելով խորհրդարանի այն ժամանակվա խոսնակ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը, որը սոցիալական ցանցերում գրել էր, թե Հայաստանին պետք չեն ռուս խաղաղապահները, քանի որ նա «ինքն իր խաղաղապահն է»։ Լևոն Զուրաբյանի գնահատմամբ՝ աշխարհաքաղաքականության օրենքների նույնպիսի կործանարար չիմացություն է դրսևորվել նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից հետո, երբ Փաշինյանը խախտել էր պայմանավորվածությունների հավասարակշռված սկզբունքները, որոնք երաշխավորում էին Ղարաբաղի հետ Լաչինի միջանցքով իրականացվող կապը։
Ընդդիմադիր գործչի գնահատմամբ՝ գերտերության միջնորդությամբ ձեռք բերված խաղաղության հանդեպ այդ անհարգալից վերաբերմունքի արդյունքը եղել է Լեռնային Ղարաբաղի կատարյալ կորուստը, ընդ որում՝ Հայաստանը միևնույն է հանգել է Մեղրիում իր սուվերենությունը սահմանափակելու անհրաժեշտությանը, բայց արդեն բոլորովին այլ արտաքին ուժերի հովանու ներքո։ Քաղաքական գործիչը քաղաքացիների ուշադրությունն է հրավիրել նաև վարչապետի ընտանեկան «Հայկական ժամանակ» թերթում «հավաստի աղբյուրի» անունից արված հրապարակումներին, որոնց հեղինակն ակնհայտորեն հենց ինքը՝ Փաշինյանն էր, և որտեղ հայ հասարակությանը երկար ու համառորեն ներշնչել են, թե Ռուսաստանը թշնամական պետություն է, որը ձգտում է կլանել Հայաստանի անկախությունը։
Լևոն Զուրաբյանը նշել է, որ ողջ պետական քարոզչամեքենան օրեցօր զբաղված եղելր հակառուսական տրամադրություններ սերմանելով, իսկ այսօր «ռեժիմի ղեկավարը փորձում է իրեն ներկայացնել որպես նուրբ դիվանագետ»։ Ընդգծելով, որ նման վարքագծի հետևում թաքնված է սովորական նախընտրական կեղծիքն ու դեմագոգիան՝ ՀԱԿ փոխնախագահը ընտրողներին կոչ է արել չտրվել մանիպուլյացիաներին և հունիսի 7-ին համախմբված գնալ ընտրատեղամասեր՝ «երկրի գլխավոր ստախոսին վերջնականապես մերժելու համար»։

Нынешний премьер-министр – это не государственный деятель, а всего лишь масштабный манипулятор и демагог, который сегодня цинично разыгрывает карту «уважения к сверхдержаве» исключительно ради получения голосов на предстоящих выборах. Об этом 20 мая в видеообращении на своей странице в «Facebook» заявил возглавляющий пропорциональный список кандидатов в депутаты Армянского национального конгресса вице-председатель АНК Левон Зурабян.
Записав свое обращение по дороге в Армавир, политик подробно прокомментировал недавние резкие изменения в риторике Никола Пашиняна, который внезапно начал заявлять о «прекрасных и теплых» отношениях с Владимиром Путиным и Россией, призывая относиться к ней с трепетом. Зурабян согласился с тем, что отношения со сверхдержавами действительно должны быть глубоко просчитанными, сбалансированными и уважительными, однако задался вопросом, почему действующий глава Правительства не понимал этих элементарных истин раньше.
Оппозиционер напомнил, что в 2019 году, когда Россия совместно с США и Францией предложила поэтапный план урегулирования, позволявший армянской стороне сохранить контроль над всем Нагорным Карабахом, Лачином и Кельбаджаром в обмен на возвращение пяти районов, Пашинян проявил полное высокомерие. Проигнорировав предложение сопредседателей Минской группы, он отправился в Степанакерт с лозунгом «Арцах – это Армения, и точка», чем полностью разрушил международный механизм сдерживания азербайджанской агрессии.
Вице-председатель АНК подчеркнул, что в тот период представители правящей команды позволяли себе совершенно иные выпады в адрес союзника, напомнив о заявлении тогдашнего спикера парламента Арарата Мирзояна, писавшего в соцсетях, что Армении не нужны российские миротворцы, поскольку она «сама себе миротворец». По оценке Левона Зурабяна, такое же фатальное непонимание законов геополитики проявилось и после подписания заявления от 9 ноября 2020 года, когда Пашинян нарушил сбалансированные принципы договоренностей, гарантировавших связь с Карабахом через Лачинский коридор.
По оценке оппозиционера, результатом этого неуважения к достигнутому при посредничестве сверхдержавы миру стала полная потеря Нагорного Карабаха, причем Армения все равно пришла к необходимости ограничивать свой суверенитет в Мегри, но уже под патронажем совершенно других внешних сил. Политик также обратил внимание граждан на публикации в семейной газете премьер-министра «Айкакан жаманак» от имени «достоверного источника», автором которых очевидно являлся сам Пашинян, где армянскому обществу долго и упорно внушали, будто Россия – это враждебное государство, стремящееся поглотить независимость Армении.
Левон Зурабян отметил, что вся государственная пропагандистская машина изо дня в день была занята генерированием антироссийских настроений, а сегодня «глава режима пытается выставить себя тонким дипломатом». Подчеркнув, что за подобным поведением кроется обыкновенная предвыборная фальшь и демагогия, вице-председатель АНК призвал избирателей не поддаваться на манипуляции и 7 июня сплоченно прийти на участки, чтобы «окончательно отвергнуть верховного обманщика страны».