Բրիտանական Radio Caroline ռադիոկայանը ներողություն է խնդրել Միացյալ Թագավորության թագավոր Չարլզ Երրորդի մահվան մասին ուղիղ եթերում հնչած սխալ հաղորդման համար։ Դրա մասին հայտարարությունը հրապարակվել է Facebook-ում։
Միջադեպը տեղի է ունեցել մայիսի 19-ին։ The Independent-ի տվյալներով՝ ռադիոկայանի եթերում հնչել է միապետի ենթադրյալ մահվան մասին լուրը, որից հետո միացվել է «Աստված պահապան թագավորին» (God Save the King) օրհներգը։ Այնուհետև հեռարձակումն ընդհատվել է, իսկ սովորական ծրագիրը դադարեցվել է մոտ 15 րոպեով։
Ավելի ուշ ռադիոկայանի մենեջեր Փիթեր Մուրը պարզաբանել է, որ պատճառը եղել է տեխնիկական սխալը. ստուդիայում պատահաբար ակտիվացել է այսպես կոչված «միապետի մահվան ընթացակարգը», որը նախապես ներդրված է բրիտանական հեռարձակողների համակարգերում՝ իրական արտակարգ իրավիճակների դեպքերի համար։
«Ներողություն ենք խնդրում Նորին Մեծություն թագավորից և մեր ունկնդիրներից պատճառված անհանգստության համար»,- հայտարարել է Մուրը։
Բուքինգհեմյան պալատն ավելի վաղ հայտնել էր, որ 2024 թվականի փետրվարին 75-ամյա Չարլզ Երրորդին քաղցկեղ են ախտորոշել՝ առանց հիվանդության տեսակի և փուլի հստակեցման։
Նմանատիպ դեպքեր ավելի վաղ էլ են տեղի ունեցել. 2020 թվականին ֆրանսիական RFI ռադիոկայանը տեխնիկական սխալի պատճառով հրապարակել էր ամբողջ հայտնիների, նրանց թվում՝ Եղիսաբեթ Երկրորդի, Պելեի և Քլինթ Իսթվուդի մահախոսականները, ինչից հետո նույնպես ներողություն էր խնդրել։

Британская радиостанция Radio Caroline принесла извинения за ошибочное сообщение о смерти короля Великобритании Карла III, прозвучавшее в прямом эфире. Заявление об этом было опубликовано в Facebook.
Инцидент произошёл 19 мая. По данным The Independent, в эфире радиостанции прозвучало сообщение о якобы смерти монарха, после чего был включён гимн «Боже, храни короля». Вещание затем прервалось, а обычная программа была приостановлена примерно на 15 минут.
Позднее менеджер радиостанции Питер Мур пояснил, что причиной стала техническая ошибка: в студии случайно активировалась так называемая «процедура смерти монарха», которая заранее заложена в системах британских вещателей на случай реальных чрезвычайных ситуаций.
«Мы приносим извинения Его Величеству королю и нашим слушателям за причинённые неудобства», — заявил Мур.
В Букингемском дворце ранее сообщали, что в феврале 2024 года у 75-летнего Карла III был диагностирован рак, без уточнения типа и стадии заболевания.
Подобные случаи уже происходили: в 2020 году французское радио RFI по технической ошибке публиковало некрологи о живых знаменитостях, включая Елизавету II, Пеле и Клинта Иствуда, после чего также принесло извинения.