Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլա վիրուսով վարակված ԱՄՆ քաղաքացու կնոջն ու երեք երեխաներին կտեղափոխեն Բեռլինի Charité կլինիկա։ Դրա մասին հայտնում է rbb24 պորտալը՝ հղում անելով Գերմանիայի առողջապահության նախարարությանը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ընտանիքի բոլոր չորս անդամներն էլ նախկինում գտնվել են Կոնգոյի ԴՀ-ում և կտեղավորվեն բժշկական հաստատության մեկուսացված բաժանմունքում։
Նախօրեին հաղորդվել էր, որ ամերիկացի միսիոներ Փիթեր Սթաֆորդը բուժում կստանա բեռլինյան կլինիկայում՝ ԱՄՆ իշխանությունների խնդրանքով։
Ավելի վաղ վարակաբան, Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանին առընթեր Բժշկության և բժշկական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի աշխատակից Յուլիա Երմոլաևան նշել էր, որ Էբոլա տենդի առաջին ախտանիշները կարող են ի հայտ գալ վարակվելուց հետո 21 օրվա ընթացքում։
Մայիսի 17-ին հայտնի դարձավ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում և Ուգանդայում Էբոլայի տարածման պատճառով հանրային առողջապահության ոլորտում արտակարգ դրության ռեժիմի ներդրման մասին։ ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ արձանագրվել են վարակի միջազգային տարածման դեպքեր, ներառյալ հաստատված դեպքերը Կամպալայում, որոնցից մեկն ավարտվել է մահվան ելքով։

В Берлин в клинику Charité доставят супругу и троих детей гражданина США, заразившегося вирусом Эбола в Демократической Республике Конго. Об этом сообщает портал rbb24 со ссылкой на Министерство здравоохранения Германии.
По данным ведомства, все четверо членов семьи ранее находились в ДР Конго и будут помещены в изолированное отделение медицинского учреждения.
Накануне сообщалось, что американский миссионер Питер Стаффорд будет проходить лечение в берлинской клинике по запросу властей США.
Ранее врач-инфекционист, сотрудник Института медицины и медицинских технологий Новосибирского государственного университета Юлия Ермолаева отмечала, что первые симптомы лихорадки Эбола могут проявиться в течение 21 дня после заражения.
17 мая стало известно о введении режима чрезвычайной ситуации в сфере общественного здравоохранения из-за распространения Эболы в Демократической Республике Конго и Уганде. По данным ВОЗ, зафиксированы случаи международного распространения инфекции, включая подтверждённые случаи в Кампале, один из которых завершился летальным исходом.