Air France և Airbus ընկերությունները մեղավոր են ճանաչվել 2009 թվականի ավիավթարի հետևանքով 228 մարդու մահվան գործով՝ ոչ դիտավորյալ սպանության մեջ, հաղորդում է BBC News-ը։
Փարիզի վերաքննիչ դատարանը ավիաընկերությանը և ինքնաթիռ արտադրողին մեղավոր է ճանաչել ընկերության աշխատակիցների ոչ դիտավորյալ սպանության համար՝ կապված այն միջադեպի հետ, որի հետևանքով Ռիո դե Ժանեյրոյի և Փարիզի միջև իրականացվող AF447 չվերթը կործանվել է Ատլանտյան օվկիանոսում։
Ուղևորատար ինքնաթիռը փոթորկի ժամանակ շարքից դուրս է եկել և ընկղմվել ջրի մեջ, ինչի հետևանքով զոհվել են ինքնաթիռում գտնվող բոլորը։
Ավելի վաղ՝ 2023 թվականի ապրիլին, դատարանը արդարացրել էր ընկերություններին, սակայն այս բողոքարկումից հետո դրանք մեղավոր են ճանաչվել։
Airbus A330-ը 2009 թվականի հունիսի 1-ին փոթորկի ժամանակ անհետացել էր ռադարներից, իսկ դրա բեկորները հայտնաբերվել էին երկարատև որոնումներից հետո՝ ծովի հատակի 10 000 քառ. կմ տարածքում։
«Սև արկղը» հայտնաբերվել էր 2011 թվականին՝ մի քանի ամիս տևած խորջրյա որոնումներից հետո։ Ինքնաթիռում գտնվող անձնակազմի բոլոր 12 անդամները և 216 ուղևորները զոհվել էին, երբ ինքնաթիռը 11 580 մ բարձրությունից ընկել էր ծովը, ինչը դարձել էր ֆրանսիական ավիացիայի պատմության ամենամահաբեր միջադեպը։
Որոշ ուղևորների հարազատները, որոնց թվում հիմնականում Ֆրանսիայի, Բրազիլիայի և Գերմանիայի քաղաքացիներ էին, հինգշաբթի հավաքվել էին՝ լսելու դատավճիռը։
Ընկերություններին առաջարկվել էր վճարել առավելագույն տուգանքը՝ յուրաքանչյուրին €225,000 ($261,720), սակայն որոշ զոհերի ընտանիքներ տուգանքի չափը քննադատել են՝ այն համարելով խորհրդանշական։ Այնուամենայնիվ, այս որոշումը կարող է գնահատվել որպես վնաս ընկերությունների հեղինակությանը։
Թե՛ Airbus-ը, թե՛ Air France-ը բազմիցս հերքել են մեղադրանքները, և ֆրանսիացի իրավաբանները կարծում են, որ նրանք, ամենայն հավանականությամբ, նոր բողոքարկումներ կներկայացնեն։

Авиакомпании Air France и Airbus были признаны виновными в непредумышленном убийстве в авиакатастрофе 2009 года, в результате которой погибли 228 человек, сообщает BBC News.
Апелляционный суд Парижа признал авиакомпанию и производителя самолетов виновными в непредумышленном убийстве сотрудников компании в связи с инцидентом, в результате которого рейс AF447 между Рио-де-Жанейро и Парижем упал в Атлантический океан.
Пассажирский самолет заглох во время шторма и погрузился в воду, в результате чего погибли все находившиеся на борту.
Ранее, в апреле 2023 года, суд оправдал компании, но после этой апелляции они были признаны виновными.
Airbus A330 исчез с радаров во время шторма 1 июня 2009 года, его обломки были найдены после долгих поисков на площади 10 000 кв. км морского дна.
Черный ящик был найден после нескольких месяцев глубоководных поисков в 2011 году. Все 12 членов экипажа и 216 пассажиров, находившихся на борту самолета, погибли, когда самолет упал в море с высоты 11 580 м, что стало самым смертоносным инцидентом в истории французской авиации.
Родственники некоторых пассажиров, среди которых были в основном граждане Франции, Бразилии и Германии, собрались в четверг, чтобы выслушать приговор.
Компаниям было предложено выплатить максимальный штраф, €225,000 ($261,720) каждой из них, но семьи некоторых жертв раскритиковали сумму штрафа как символическую. Однако это решение может быть расценено как нанесение ущерба репутации компаний.
И Airbus, и Air France неоднократно отрицали обвинения, и французские юристы полагают, что они, вероятно, подадут новые апелляции.