Հայաստանի նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում ընթանում է տարբեր մասնակիցների միջև ընդամենը «ռեսուրսների մրցավազք»։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 22-ին, հայտնել է «Միասնության թևեր» կուսակցությունից վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը՝ ամփոփելով նախընտրական մրցավազքի երկու շաբաթվա արդյունքները։
Նրա խոսքով՝ ըստ էության, ընտրողին առաջարկում են ընտրել ոչ թե այն քաղաքական ուժը, որը կկառավարի Հայաստանը, այլ այն արտաքին ուժը, որն աջակցում է այս կամ այն կուսակցությանը կամ դաշինքին. «Մարդկանց առաջարկում են ընտրություն կատարել հօգուտ այն բանի, թե որ արտաքին ուժի օգտին են քվեարկելու՝ Մոսկվա, Բրյուսել, Բաքու, Վաշինգտոն։ Ոչ ոք չի խոսում այն մասին, թե ինչ է պետք Հայաստանին, որն է ընտրությունը Հայաստանի համար»։
Դրան զուգահեռ՝ հիմնականում իշխող կուսակցության ջանքերով Հայաստանում ձևավորվում է վախի և թշնամանքի մթնոլորտ։ «Նրանք [«Քաղաքացիական պայմանագրի» ներկայացուցիչները] դարձել են յուրատեսակ «վախի ասպետներ» և «ատելության ու ստի սերմանման վարպետներ»,- հայտնել է նա։ Ներկայիս իշխող թիմը, ներկայանալով որպես «ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպան», միաժամանակ ստեղծել է հասարակության մեջ ահաբեկման, պառակտման և թշնամանք սերմանելու մի ամբողջ համակարգ, և այդ համակարգը զարգանում ու տարածվում է ամբողջ երկրով մեկ։
Թաթոյանը նաև մատնանշել է Հայաստանում ընտրովի արդարադատության խնդիրը։ Նա հիշեցրել է, որ կուսակցության կողմից ներկայացվել են փաստեր ուսանողների և դասախոսների՝ իշխող ուժի նախընտրական հանրահավաքներին մասնակցելու հարկադրման վերաբերյալ, և կուսակցությունը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել։ Սակայն իրավապահները ներկայացված հաղորդման ուղղությամբ որևէ գործողություն չեն ձեռնարկել։ «Մենք միտումնավոր ներկայացրել ենք ապացույցներ, անուններ և ազգանուններ՝ Նիկոլ Փաշինյան, Սուրեն Պապիկյան, Արայիկ Հարությունյան, Լիլիթ Մակունց։ Նրանցից ոչ մեկը մինչ օրս չի ձերբակալվել, չի հարցաքննվել։ Իսկ ի՞նչ է տեղի ունենում, երբ նմանատիպ հաղորդումները վերաբերում են ընդդիմադիր ուժերին»,- հայտարարել է Թաթոյանը։
«Միասնության թևերի» առաջնորդն ընդգծել է, որ իրավապահ մարմինները «սինխրոն աշխատում են իշխանության հետ». ՔՊ նախընտրական հանրահավաքում հնչում են մեղադրանքներ, և դրանց անմիջապես հաջորդում են նույնաբովանդակ մեղադրանքներ իրավապահ մարմինների կողմից։ Թաթոյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանում տեղի ունեցողը հակասում է ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքներին։
Առանձին Թաթոյանն անդրադարձել է իշխող կուսակցության նոր «կարգախոսին». «Ինչի՞ չեք զոհվել պատերազմի ժամանակ»։ Ընդդիմադիրը հարցի նման ձևակերպումն ինքնին անհեթեթ է համարել, հատկապես երբ այն հնչեցնում են վարչապետն ու պաշտպանության նախարարը։ Նա ընդգծել է, որ ցանկացած ղեկավար պետք է շահագրգռված լինի, որպեսզի հնարավորինս շատ զինծառայողներ պատերազմից տուն վերադառնան, սակայն ներկայիս իշխող էլիտան դա ներկայացնում է որպես մեղադրանք։ Նման դիրքորոշումը պարզապես իշխանության հերթական փորձն է՝ սեփական քաղաքականության արդյունքների համար մեղքը բարդելու զինվորների վրա։
«Ստալինյան ժամանակներում ռազմաճակատից վերադարձած բոլորին հարցաքննում և պատժում էին։ Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, նույն ստալինիզմն է։ Մարդիկ, որոնք անընդհատ խոսում են եվրոպական արժեքների և ժողովրդավարության մասին, առաջնորդվում են ստալինյան մեթոդներով»,- հայտարարել է նա՝ միաժամանակ հիշեցնելով իշխող ուժի նախընտրական պաստառը պոկել համարձակված մարդու մահվան մասին, որի պատճառները ոչ ոք չսկսեց պարզել, իսկ մարդուն պարզապես խելագար էին հայտարարել։

В рамках предвыборной кампании Армении идет всего лишь «гонка ресурсов» различных участников. Об этом сегодня, 22 мая, заявил кандидат в премьеры от партии «Крылья Единства» Арман Татоян, подводя итоги двух недель предвыборной гонки.
По его словам, по сути избирателю предлагаю выбрать не политическую силу, которая будет управлять Арменией, а внешнюю силу, которая поддерживает ту или иную партию или блок: «Людям предлагают сделать выбор в пользу чьей внешней силы они будут голосовать: Москва, Брюссель, Баку, Вашингтон. Никто не говорит о том, что нужно Армении, каков выбор для Армении».
Наряду с этим, преимущественно усилиями правящей партии в Армении формируется атмосфера страха и вражды. «Они [представители «Гражданского договора»] стали своего рода «рыцарями страха» и «мастерами сеяния ненависти и лжи», - -заявил он. Нынешняя правящая команда, позиционируя себя в роли «защитника демократии и прав человека», параллельно создала целую систему запугивания, внесения раскола и вражды в общество, и эта система развивается и распространяется по всей стране.
Татоян также указал и на проблему избирательного правосудия в Армении. Он напомнил, что партией были представлены факты принуждения студентов и преподавателей к участию в предвыборных митингах правящей силы, партией было подано заявление о преступлении. Однако никаких действий правоохранителей в направлении поданного заявления не предпринято. «Мы намеренно представили доказательства, имена и фамилии - Никол Пашиняна, Сурен Папикян, Араик Арутюнян, Лилит Маукнц. никто из них не задержан, не допрошен по сей день. А что происходит, когда аналогичные сообщения касаются оппозиционных сил?» - заявил Татоян.
Лидер «Крыльев единства» подчеркнул, что правоохранительные органы «синхронно работают с властью»: на предвыборном митинге ГД озвучиваются обвинения, за ними сразу же следует аналогичное обвинение со стороны правоохранительных органов. Татоян отметил, что происходящее сегодня в Армении противоречит принципам демократии и защиты прав человека.
Отдельно Татоян коснулся нового «слогана» правящей партии: «А почему ты не умер во время войны?!». Оппозиционер счел абсурдной саму постановку вопроса в особенности, когда она озвучивается премьером и министром обороны. Он подчеркнул, что любой руководитель должен быть заинтересован в том, чтобы как можно большее количество военнослужащих возвращалось с войны домой, но нынешняя правящая элита ставит это в упрек. Подобная позиция - это просто очередная попытка власти перевалить ответственность за результаты из собственной политики на военнослужащих.
«В сталинские времена, всех вернувшихся с фронта допрашивали и наказывали. То, что сейчас происходит - этот тот же сталинизм. Люди, которые постоянно говорят о европейских ценностях и демократии, руководствуются сталинскими методами», - заявил он, при этом напомнив о гибели человека, посмевшего сорвать предвыборный плакат правящей силы, и никто не стал разбираться в причинах, человека просто объявили умалишенным.