Երեւանում, այսօր` մայիսի 2-ի առավոտյան, տեղի է ունեցել ԱԺ ընտրությունների ընթացքում պատշաճ հասարակական կարգուկանոն հաստատելու, ընտրությունների բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության կենտրոնական ապարատում ստեղծված օպերատիվ շտաբի հերթական նիստը: Այդ մասին հայտնեց փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը` մայիսի 2-ին, լրագրողների հետ շտաբի անդամների հանդիպման ժամանակ:
«Ոստիկանությունն արդար, թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը համարում է պատվի գործ եւ ողջ ծավալով իրականացնելու է օրենքով վերապահված լիազորությունները»,- նշեց Պողոսյանը:
Վերջինիս խոսքով, քարոզարշավի ընթացքում ստացվել է 34 ահազանգ: 3 ահազանգը թողնվել է անհետեւանք, ութ գործերով որոշում է կայացվել քրգործի հարուցումը մերժել: Մեկ դեպքով, 117 հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Մեկ դեպք էլ` հանցագործության մասին հաղորդում, չի դիտարկվել:
Ոստիկանության շտաբի պետ, Վարդան Եղիազարյանն իր հերթին նշեց, որ արդեն կատարված է պլանով նախատեսված առաջին փուլը, նախընտրական բոլոր միջոցառումները կատարված են: Մնացած միջոցառումները կսկսվեն մայիսի 5-7-ին: Մայիսի 5-ից ոստիկանությունը գործելու է շուրջօրյա: Թեժ գծեր են բացվել, որոնցով կարելի է զանգել եւ բազմուղի կապով ստանալ իրենց հուզող հարցի պատասխանը, տեղեկատվություն տրամադրել:
«Հանդիպումներ ենք ունեցել ինչպես ԱՊՀ, այնպես էլ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդների հետ: Նրանց հուզող բոլոր հարցերը լուծվել են: Ոստիկանությունը տեղեկացված է դիտորդների մասին եւ առավելագույն աջակցություն է ցուցաբերվելու»,- նշեց Վարդան Եղիազարյանը:

В Ереване 2 мая состоялось очередное заседание оперативного штаба, созданного в центральном аппарате Полиции Армении с целью обеспечения естественного хода выборов, охраны общественного порядка. Об этом на встрече журналистов с членами штаба 2 мая заявил заместитель начальника Полиции Армении Унан Погосян.
«Полиция считает проведение справедливых и прозрачных выборов делом чести и будет исполнять предусмотренные законом полномочия в полном объеме», - отметил Погосян. По его словам, на протяжении агиткампании было получено 34 сигнала, из которых 3 оставлены без последствий, в 8 случаях решено отказать в возбуждении уголовного дела. В одном случае было возбуждено уголовное дело по признакам ст. №117 УК Армении. Еще в одном случае заявление о совершенном преступлении не было рассмотрено.
Начальник штаба Полиции Вардан Егиазарян, в свою очередь, отметил, что уже завершен предусмотренный планом первый этап, все мероприятия по  предвыборному периоду выполнены, оставшаяся часть начнется 5 - 7 мая. С 5 числа Полиция переходит на круглосуточный режим работы. Открыты горячие линии, по которым можно заявить о нарушениях, предоставить информацию и получить ответы на интересующие вопросы.
«Мы провели встречи как с наблюдателями из СНГ, так и с членами делегации БДИПЧ/ОБСЕ. Все волнующие их вопросы были решены. Полиция проинформирована о наблюдателях и будет оказывать им максимум содействия», - заключил он