ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է հայ-ամերիկյան քաղաքացիական միջուկային համագործակցության շարունակական առաջընթացը։ ԱՄՆ պետքարտուղարության «Հիմնարար ենթակառուցվածքներ՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիայի պատասխանատու օգտագործման համար» ծրագրի շրջանակում մայիսի 19-ից 22-ը Հայաստանում էին «Սարջենթ և Լունդի» ընկերության փորձագետները՝ ապահովելու շարունակական տեխնիկական խորհրդատվություն փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիայի վերաբերյալ։
«Սարջենթ և Լունդի» ընկերությունը, աշխատելով ՀՀ պաշտոնյաների հետ, ավարտին է հասցրել ՀԱԷԿ-ը նոր առաջադեմ ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներով փոխարինելու կենսունակության վերաբերյալ նախնական տեխնիկատնտեսական գնահատումը։
«Հիմնական դիտարկումներ․
-Հայաստանում գործարկման համար առանձնացվել են փոքր մոդուլային ռեակտորների ամերիկյան 4 առավել նպատակահարմար տեխնոլոգիաները,
-տեխնիկական աջակցությունը ներդաշնակեցվել է ԱԷՄԳ-ի լավագույն փորձի հետ,
–ուշադրության կենտրոնում են եղել միջուկային անվտանգության, ապահովության ու չտարածման ամենաբարձր ստանդարտները,
-դիտարկվել են ՀԱԷԿ-ը շահագործումից հանելուց հետո փոխարինող կարողություններ ձևավորելու տարբերակները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

The US Embassy Yerevan welcomes continued progress in US-Armenia civil nuclear energy cooperation, the embassy noted.
“Experts from Sargent & Lundy are visiting Yerevan May 19-22 to provide continued technical assistance on Small Modular Reactor (SMR) technology through the U.S. State Department’s Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology (FIRST) program. Sargent & Lundy, working with Armenian officials, completed a pre-feasibility study to assess the viability of replacing the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP) unit with advanced U.S. SMR technology.
Key Highlights:
Four U.S. SMR designs confirmed suitable for consideration for deployment in Armenia
Technical support aligned with IAEA best practices
Focus on highest standards of nuclear safety, security, and nonproliferation
Exploring options to replace the Armenian Nuclear Power Plant following the end of its operational lifetime,” the embassy added.