ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է հայ-ամերիկյան քաղաքացիական միջուկային համագործակցության շարունակական առաջընթացը։ ԱՄՆ պետքարտուղարության «Հիմնարար ենթակառուցվածքներ՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիայի պատասխանատու օգտագործման համար» ծրագրի շրջանակում մայիսի 19-ից 22-ը Հայաստանում էին «Սարջենթ և Լունդի» ընկերության փորձագետները՝ ապահովելու շարունակական տեխնիկական խորհրդատվություն փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիայի վերաբերյալ։
«Սարջենթ և Լունդի» ընկերությունը, աշխատելով ՀՀ պաշտոնյաների հետ, ավարտին է հասցրել ՀԱԷԿ-ը նոր առաջադեմ ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներով փոխարինելու կենսունակության վերաբերյալ նախնական տեխնիկատնտեսական գնահատումը։
«Հիմնական դիտարկումներ․
-Հայաստանում գործարկման համար առանձնացվել են փոքր մոդուլային ռեակտորների ամերիկյան 4 առավել նպատակահարմար տեխնոլոգիաները,
-տեխնիկական աջակցությունը ներդաշնակեցվել է ԱԷՄԳ-ի լավագույն փորձի հետ,
–ուշադրության կենտրոնում են եղել միջուկային անվտանգության, ապահովության ու չտարածման ամենաբարձր ստանդարտները,
-դիտարկվել են ՀԱԷԿ-ը շահագործումից հանելուց հետո փոխարինող կարողություններ ձևավորելու տարբերակները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Посольство США в Армении приветствует продолжающийся прогресс армяно-американского сотрудничества в сфере гражданской ядерной энергетики. В рамках программы Госдепартамента США «Базовая инфраструктура для ответственного использования технологии малых модульных реакторов» с 19 по 22 мая в Армении находились эксперты компании Sargent & Lundy, чтобы обеспечить дальнейшие технические консультации по технологии малых модульных реакторов.
Компания Sargent & Lundy, работая с официальными лицами Армении, завершила предварительную технико-экономическую оценку жизнеспособности замены Армянской АЭС новыми передовыми американскими технологиями малых модульных реакторов.
«Основные выводы:
— для внедрения в Армении были выделены 4 наиболее подходящие американские технологии малых модульных реакторов,
— техническая поддержка была приведена в соответствие с лучшими практиками Международного агентства по атомной энергии,
— в центре внимания находились самые высокие стандарты ядерной безопасности, защищенности и нераспространения,
— были рассмотрены варианты формирования замещающих мощностей после вывода Армянской АЭС из эксплуатации», — говорится в сообщении.