Ոչ ոք չի ցանկանում, որ Հայաստանը դուրս գա Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ)։ Երևանը նույնպես հայտարարում է նման մտադրության բացակայության մասին, նշել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Գիտեք, իրավիճակը մի տեսակ շատ տարօրինակ է, ոչ տրիվիալ, որովհետև ոչ ոք չի ցանկանում, որ Հայաստանը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից, և Հայաստանի ղեկավարներն էլ հայտարարում են, որ չեն ցանկանում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից», - ասել է նա «Վեստի»-ին։
Օվերչուկն ուշադրություն է հրավիրել այն բանի վրա, որ Ռուսաստանը կողմ է, որ Հայաստանը մնա միավորման կազմում և «ծաղկի ու շարունակի զարգանալ նույն տեմպերով, ինչպես դա անում էր վերջին բոլոր տարիներին, քանի դեռ ԵԱՏՄ-ում էր»։
Մայիսի 9-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Երևանը պետք է հնարավորինս շուտ որոշի ԵՄ-ին, թե ԵԱՏՄ-ին մասնակցելու հարցը, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի «ինտելիգենտ բաժանման» ուղին։

Никто не хочет, чтобы Армения вышла из Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Ереван тоже заявляет об отсутствии такого намерения, отметил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Вы знаете, ситуация очень такая странная, нетривиальная, потому что никто не хочет, чтобы Армения выходила из ЕАЭС, и руководители Армении тоже заявляют, что они не хотят выходить из ЕАЭС», - сказал он «Вестям».
Как обратил внимание Оверчук, Россия за то, чтобы Армения оставалась в объединении и «процветала, и развивалась дальше теми же темпами, как это они делали все последние годы, пока были в ЕАЭС».
9 мая президент России Владимир Путин заявил, что Еревану стоит определиться как можно раньше по вопросу об участии в ЕС или ЕАЭС, тогда возможен путь «интеллигентного развода».