Իսրայելը ՄԱԿ Համաշխարհային պարենային ծրագրից (ՀՊԾ) պահանջել է դադարեցնել իր աշխատանքը Գազայի հատվածում թուրքական ոչ կառավարական կազմակերպության հետ, որը նա հայտարարել է ահաբեկչական, հայտնել է ՄԱԿ գործակալությունը AFP-ին։
«Իսրայելական իշխանությունները ՄԱԿ ՀՊԾ-ին հանձնարարել են անհապաղ դադարեցնել վառելիքի մատակարարումները և իր գործընկեր IHH-ի հետ ամբողջ գործունեությունը՝ դադարեցնելով օգնության տրամադրումը ավելի քան 166 000 մարդու, որոնք ամեն օր ստանում են տաք սնունդ, հաց և պարենային աջակցություն՝ գոյատևելու համար», - AFP-ին հայտնել է ՀՊԾ ներկայացուցիչը։
IHH-ն կամ Humanitarian Relief Foundation-ը թուրքական ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որը մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում և որոնողափրկարարական գործողություն է իրականացնում ամբողջ աշխարհում։ ՄԱԿ ՀՊԾ-ն սկսել է համագործակցել IHH-ի հետ Գազայում 2024 թվականի հունվարին։ Իսրայելը IHH-ն ահաբեկչական կազմակերպություն է հայտարարել 2008 թվականի մայիսին՝ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորմանն աջակցելու մեղադրանքներով։

Израиль потребовал от Всемирной продовольственной программы (ВПП) ООН приостановить свою работу в Секторе Газа с турецкой неправительственной организацией, которую он объявил террористической, сообщило агентство ООН агентству AFP.
«Израильские власти проинструктировали ВПП ООН немедленно приостановить поставки топлива и всю деятельность со своим партнером IHH, прекратив оказание помощи более чем 166 000 человек, которые ежедневно получают горячее питание, хлеб и продовольственную поддержку, чтобы выжить», - сообщил представитель ВПП агентству AFP.
IHH или Фонд гуманитарной помощи, - турецкая неправительственная организация, которая оказывает гуманитарную помощь и проводит поисково-спасательные операции по всему миру. ВПП ООН начала сотрудничать с IHH в Газе в январе 2024 года. Израиль объявил IHH террористической организацией в мае 2008 года из-за обвинений в поддержке палестинской группировки ХАМАС.