Ավելի քան 500 գրենլանդացի ցույց է անցկացրել՝ ի նշան բողոքի կղզու նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ցանկության դեմ, ինչը տեղի է ունեցել Նուուկում ԱՄՆ հյուպատոսության նոր շենքի բացումից հետո, հաղորդում է Ֆրանսպրես գործակալությունը։
Հավաքված բազմությունը վանկարկել է և ձեռքում պահել «Վերադարձիր տուն, ԱՄՆ», «Թող Ամերիկան հեռանա» և «Մենք չենք վաճառվում» գրություններով պաստառներ, շատերը ծածանել են Գրենլանդիայի կարմիր-սպիտակ դրոշը, հայտնում է Ֆրանսպրես գործակալության լրագրողը, որը հնգշաբթի ուշ երեկոյան գտնվել է կղզի-պետության մայրաքաղաքում։
Ցուցարարները թիկունքով շրջվել են դեպի հյուպատոսության շենքը և երկու րոպե տևած լռությամբ արտահայտել Միացյալ Նահանգների հանդեպ իրենց դժգոհությունը։
Մայրաքաղաք Նուուկի կենտրոնում գտնվող նոր տարածքը հանդիսավոր կերպով բացվել էր քիչ ավելի վաղ՝ Դանիայում ԱՄՆ դեսպան Քենեթ Հաուերիի ներկայությամբ։ Գրենլանդական KNR հեռուստաընկությունը հաղորդել է, որ Հաուերին բացման արարողության հյուրերին ասել է, թե Թրամփն այժմ բացառել է Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու համար ուժի կիրառումը և նշել է, որ գրենլանդացիներն իրենք կորոշեն սեփական ապագան։
Գրենլանդիայի վարչապետ Յենս-Ֆրեդերիկ Նիլսենը մերժել էր բացման արարողությանը մասնակցելու հրավերը։
Ավելի վաղ՝ այս շաբաթ, Նիլսենը բանակցություններ էր վարել Գրենլանդիայի հարցերով Թրամփի հատուկ բանագնաց Ջեֆ Լենդրիի հետ, որը դեկտեմբերին իր նշանակումից հետո առաջին՝ չհրավիրված այցն էր կատարել կղզի։ Չորեքշաբթի Լենդրին Ֆրանսպրես գործակալությանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ին անհրաժեշտ է ուժեղացնել իր ներկայությունն այդ տարածքում։
Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ Վաշինգտոնին անհրաժեշտ է վերահսկել Գրենլանդիան ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ պնդելով, որ հակառակ դեպքում դանիական ինքնավար տարածքը ռիսկի է դիմում հայտնվել Չինաստանի կամ Ռուսաստանի ձեռքում։

Более 500 гренландцев провели демонстрацию в знак протеста против желания президента США Дональда Трампа контролировать огромный арктический остров после открытия нового здания консульства США в Нууке, сообщает AFP.
Толпа скандировала и держала плакаты с надписями «Возвращайся домой, США», «Пусть Америка уйдет!» и «Мы не продаемся», многие размахивали красно-белым флагом Гренландии, сообщает журналист AFP, побывавший на месте событий в столице островного государства поздно вечером в четверг.
Демонстранты повернулись спиной к зданию консульства и продемонстрировали двухминутным молчанием свое недовольство Соединенными Штатами.
Новое помещение в центре столицы Нуука было торжественно открыто чуть ранее в присутствии посла США в Дании Кеннета Хоуэри. Гренландская телекомпания KNR сообщила, что Хоуэри сказал гостям на инаугурации, что Трамп теперь исключил применение силы для контроля над Гренландией и сказал, что гренландцы сами будут решать свое будущее.
Премьер-министр Гренландии Йенс-Фредерик Нильсен отклонил приглашение принять участие в церемонии инаугурации.
Ранее на этой неделе Нильсен провел переговоры со специальным посланником Трампа по Гренландии Джеффом Лэндри, который совершил свой первый визит – без приглашения – на остров с момента своего назначения в декабре. В среду Лэндри заявил агентству AFP, что США необходимо усилить свое присутствие на этой территории.
Трамп неоднократно заявлял, что Вашингтону необходимо контролировать Гренландию из соображений национальной безопасности, утверждая, что в противном случае датская автономная территория рискует попасть в руки Китая или России.