Եվրամիությունը կարեւոր նշանակություն է տալիս Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացմանը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան ընտրական հանձնաժողովների անդամների համար ուսուցողական ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպումից հետո:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ծրագիրն արդյունավետ կլինի: Լավ պատրաստված ընտրական հանձնաժողովները թույլ կտան այնպես անել, որ ընտրությունները կայանան համապատասխան միջավայրում եւ խուսափել խախտումներից»,- նշել է պատվիրակության ղեկավարը: Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել է, թե վերջնարդյունքում ընտրողներն իրենք պետք է իրացնեն ձայնի իրավունքը եւ բոլոր ընտրողներին կոչ է արել ակտիվորեն մասնակցել ընտրություններին եւ քվեարկել խղճի մտոք:
Հարցին` բավարա՞ր է արդյոք այս ծրագիրը պատշաճ մակարդակով ընտրություններ կազմակերպելու համար, Տրայան Հրիստեան նկատել է. «Չեմ կարծում, թե իմ կարծիքը կարեւոր է: Ամենակարեւորը ազատ եւ արդար ընտրությունների համար պայմաններ ստեղծելն է: Հենց դա էլ ուզում ենք տեսնել Հայաստանում»:
Ընտրական հանձնաժողովների անդամների պատրաստման ծրագիրը խոշոր (1,7 մլն եվրո արժեքով) ծրագրի մի մասն է, որ իրացվում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի միջոցով:
Խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են մայիսի 6-ին: Օրենսդիր մարմնի 131 պատգամավորներից 41-ն ընտրվում է մեծամասնական, 90-ը` համամասնական ընտրակարգով: Առաջադրվել է 8 կուսակցություն եւ մեկ դաշինք:

Европейский Союз придает важное значение проведению в Армении свободных и справедливых выборов. Об этом в беседе с журналистами заявил глава делегации ЕС в Армении посол Траян Христеа после встречи с участниками обучающей программы для членов избирательных комиссий.
«Мы ожидаем, что программа будет эффективной. Хорошо подготовленные избирательные комиссии позволят сделать так, чтобы выборы прошли в соответствующей обстановке и избежать нарушений», - отметил глава делегации. В то же время он подчеркнул, что в конечном счете избиратели должны реализовать свое право голоса и призвал всех избирателей активно участвовать в выборах и проголосовать в соответствии с велением совести.
Отвечая на вопрос о том, достаточно ли этой программы для проведения выборов на должном уровне, Траян Христеа заметил: «Не думаю, что важно мое личное мнение. Самое важное это создать условия для проведения свободных и справедливых выборов. Именно это мы хотим видеть в Армении».
Программа подготовки членов избирательных комиссий является частью крупной программы ЕС (стоимостью 1,7 млн евро), реализуемой посредством ереванского офиса ОБСЕ. Целью программы является содействие проведению в Армении выборов в соответствии с демократическими стандартами.
Парламентские выборы в Армении пройдут 6 мая. В законодательном органе 131 депутат. Парламент формируется по смешанной избирательный системе – 90 мандатов по пропорциональной системе, 41 – по мажоритарной системе. В нынешних парламентских выборах участвуют 8 политических партий - Республиканская партия Армении, «Процветающая Армения», «Оринац еркир», «Наследие», Коммунистическая партия Армении, Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн, Демократическая партия Армении, «Объединенные армяне», и один блок – Армянский национальный конгресс.