Հայաստանը շատ ընկերներ ունի, եւ մենք ցանկանում ենք միասին աջակցել նրան, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները լինեն ազատ եւ արդար: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Պատասխանոելով հարցին, թե նախընտրական արշավի ժամանակ ինչ խնդիրներ են նկատվել, ամերիկացի դիվանագետն ասաց. «Մենք փորձում ենք լավատես լինել եւ տեսնել լուսավոր կողմը»: Նրա խոսքերով` ընտրական հանձնաժողովների անդամների համար թրեյնինգները շատ կարեւոր են, սակայն առավել կարեւոր է իրավապահ մարմինների, քաղաքական կուսակացությունների, ընդդիմության քաղաքական կամքը:
Ինչպես նշեց դեսպանը, «վերջին շաբաթներին մենք տեսնում ենք քաղաքական կամքի դրսեւորում», ինչն արտահայտվում է պետական այրերի հայտարարություններում: Մասնավորապես, դեսպանը նշեց իշխանությունների` ընտրակաշառքի դեմ պայքարի եւ ընտրողների ձայների գնման վերաբերյալ հայտնողներին պաշտպանելու վճռականության մասին:
Դեսպանը նաեւ կարեւորեց ընտրությունների մոնիթորինգին դիտորդների մեծ թվով մասնակցությունը: «Կան շատ դրական պահեր:
Սակայն կան նաեւ մտահոգուոթյուն հարուցող փաստեր»,-արձանագրեց դիվանագետը: Ըստ նրա` խոսքը կուսակցությունների կողմից հանրահավքների անցկացման հարցում ոչ հավասար վերաբերմունքն է եւ վարչական ռեսուրսի օգտագործումը:

YEREVAN. – Armenia has got many friends and together we want to contribute to fair and just parliamentary elections in Armenia, US Ambassador to Armenia John Heffern told reporters.
“We are trying to be optimists and to see the bright side,” the American envoy said commenting on the question what violations have been observed during the pre-election campaign.
According to him, it is very important to train the members of the election commission but the most important is the political will of law enforcement agencies, state structures, political parties and the opposition to conduct fair and just elections.
The ambassador also stressed the importance of the participation of many observers in the monitoring of the elections.
“There are many positive facts. But there are also concerning facts,” the ambassador said.
He meant statements about unequal conditions for political parties and the use of administrative resources.