Երևանի Շենգավիթ համայնքում Փաշինյանին «դավաճան» անվանած բլոգեր Արտակ Ավետիսյանին վերագրվող ենթադրյալ հանցանքը վերաորակվել է, ու հիմա ատելության խոսքի տարածման փոխարեն նրան ներկայացվել է խուլիգանության մեղադրանքը։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 26–ին, Facebook–ի իր էջում հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Այն նույն ձայնագրությունը, որն առաջ որակվում էր որպես ատելության խոսք, հիմա որակվում է որպես խուլիգանություն։ Խուլիգանությունը ռեժիմի վերջին ամենասիրած հանցակազմն է, եթե այլ մասերով խնդիր է ունենում, արագ որակվում է խուլիգանություն»,- նշել է Մելիքյանը։
«Մարդիկ կարող են ասել՝ այդ խոսույթը լավն է, լավը չէ, ինչ ուզում եք՝ կարող եք քննարկել, բայց մի բան փաստ է՝ դա որևէ հանցագործություն չի կարող դիտվել, որովհետև ազատ խոսքի դրսևորում է, ատելության խոսք չէ։ Եթե մենք դասական ատելության խոսքի իրականացնող Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանատվության հարց չենք բարձրացնում, ապա դա ուղղակի ոչ իրավաչափ է, հակաժողովրդական»,- ընդգծել է Մելիքյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ քննիչն այսօր արդեն նախաքննության ավարտի մասին է հայտնել, ինչը, ըստ Մելիքյանի, սպասելի էր։ Նրա կարծիքով՝ առաջին դատական նիստն ամենայն հավանականությամբ կկայանա ընտրություններից 1-2 օր հետո։
Մելիքյանը հիշեցրել է, որ Արտակ Ավետիսյանը 3 երեխաների հայր է, որոնցից 2-ն անչափահաս են։ Կինը հղի է, սպասում են 4-րդ երեխային։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին Շենգավիթ վարչական շրջանում ՔՊ քարոզարշավի ժամանակ «Նիկո՛լ, դավաճան» բղաված բլոգեր Արտակ Ավետիսյանին հղի կնոջ աչքի առաջ բռնի կերպով բերման էին ենթարկել ոստիկանության բաժին։ Մայիսի 14-ին նրա տանը խուզարկություն էր անցկացվել, իսկ հաջորդ օրը նա կալանավորվել էր 1 ամսով։
Այս գործի առնչությամբ ՔԿ հաղորդագրության մեջ ասվում էր. «Նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026–ի մայիսի 12-ին Ա.Ա.-ն օգտագործելով տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները՝ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակված տեսանյութի ընթացքում կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ:
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը՝ հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ)»։

Предполагаемое преступление, вменяемое блогеру Артаку Аветисяну, назвавшему Пашиняна «предателем» в районе Шенгавит Еревана, переквалифицировано, и сейчас вместо распространения слова ненависти ему предъявлено обвинение в хулиганстве. Об этом заявил в видеоматериале на своей странице в Facebook адвокат Рубен Меликян.
«Та самая запись, которая раньше квалифицировалась как слово ненависти, сейчас квалифицируется как хулиганство. Хулиганство - это в последнее время самый любимый состав преступления у режима, если по другим статьям возникают проблемы, быстро переквалифицируют в хулиганство.
Люди могут говорить: этот дискурс хороший или плохой, обсуждать что угодно, но один факт очевидный - это не может рассматриваться как какое-либо преступление, поскольку является проявлением свободы слова, а не словом ненависти. Если мы не ставим вопрос об ответственности Никола Пашиняна, который является классическим носителем слова ненависти, то это просто неправомерно, антинародно», - заявил Меликян.
По его словам, следователь уже сегодня сообщил о завершении предварительного следствия, что, по мнению адвоката, было ожидаемо. Он считает, что первое судебное заседание скорее всего состоится через 1-2 дня после выборов.
Меликян напомнил, что Артак Аветисян - отец троих детей, двое из которых несовершеннолетние. Его жена беременная, они ждут четвертого ребенка.
Напомним, что во время агитационной кампании правящей в Армении партии «Гражданский договор» в административном районе Шенгавит Еревана 12 мая блогера Артака Аветисяна, крикнувшего «Никол, предатель!», на глазах у беременной жены насильно подвергли приводу в полицейский отдел. В его доме 14 мая был проведен обыск, а на следующий день Аветисяна арестовали на 1 месяц.