ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն առանց բարձրաձայնելու աջակցություն են ցուցաբերում առևտրային նավերին Հորմուզի նեղուցով անցնելիս, հայտնում են ամերիկյան ռազմական հրամանատարության պաշտոնական ներկայացուցիչները։
Ինչպես գրում է The Wall Street Journal պարբերականը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին, հունական սուպերլցանավը, որը փոխադրում է 2 միլիոն բարել հում նավթ, ԱՄՆ ՌԾՈՒ ղեկավարությամբ և պահպանությամբ բարեհաջող անցել է Օմանի ափերի մոտ գտնվող այս ջրային ճանապարհով։ Հաղորդվում է, որ նավն արգելափակված էր Պարսից ծոցի ջրատարածքում մարտի սկզբից և այժմ ուղևորվում է Հնդկաստան՝ բեռը տեղ հասցնելու նպատակով։
Այս ամսվա սկզբին ԱՄՆ-ն արդեն փորձել էր կազմակերպել նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով՝ «Ազատություն նախագիծ» կոչվող նախաձեռնության շրջանակում։ Ի սկզբանե նախագահ Թրամփն այս գործողությունը ներկայացնում էր որպես մարդասիրական ժեստ.
«...որը կոչված է ազատագրելու մարդկանց, ընկերություններին և երկրներին, որոնք բացարձակապես ոչ մի դատապարտելի բան չեն արել»։
Սակայն նախագծի իրագործումը դադարեցվեց դրա հայտարարումից ընդամենը երկու օր անց. Իրանը սկսեց հարվածներ հասցնել նավերին, իսկ Սաուդյան Արաբիան սահմանափակեց ԱՄՆ զինված ուժերի մուտքն իր ռազմաբազաներ և օդային տարածք։
The Wall Street Journal-ի աղբյուրները նշել են, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը նախատեսում են աջակցել նեղուցով մոտ մեկ տասնյակ քաղաքացիական նավերի, այդ թվում՝ սուպերլցանավերի և բեռնարկղատարների անցմանը։
Ընդ որում, ԱՄՆ ԶՈՒ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) պաշտոնական ներկայացուցիչը հերքել է այն տեղեկությունը, թե Վաշինգտոնը վերսկսում է «Ազատություն նախագծի» իրագործումը։

Военно-морские силы США без афиширования оказывают содействие коммерческим судам при прохождении через Ормузский пролив, сообщают официальные представители американского военного командования.
Как пишет газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники, греческий супертанкер, перевозящий 2 миллиона баррелей сырой нефти, благополучно прошел через этот водный путь у побережья Омана под руководством и охраной ВМС США. Сообщается, что судно было заблокировано в акватории Персидского залива с начала марта и сейчас направляется в Индию для доставки груза.
Ранее в этом месяце США уже пытались организовать проводку судов через Ормузский пролив в рамках инициативы под названием «Проект Свобода» (Project Freedom). Изначально президент Трамп преподносил эту операцию как гуманитарный жест, «призванный освободить людей, компании и страны, которые не совершили абсолютно ничего предосудительного».
Однако реализация проекта была приостановлена всего через два дня после его анонсирования: Иран начал наносить удары по судам, а Саудовская Аравия ограничила доступ вооруженных сил США к своим военным базам и воздушному пространству.
Источники The Wall Street Journal отметили, что в ближайшие дни ВМС США планируют оказать помощь в прохождении пролива примерно дюжине гражданских судов, включая супертанкеры и контейнеровозы.
При этом официальный представитель Центрального командования ВС США (CENTCOM) опроверг информацию о том, что Вашингтон возобновляет реализацию «Проекта Свобода».