Mango նորաձևության հսկայի հիմնադիր Իսակ Անդիկի որդին՝ Ջոնաթան Անդիկը, ժամանակավորապես լքում է նորաձևության խմբի տնօրենների խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնը։ Որոշումդ ընդունվել է հոր մահվան գործի հետաքննության շրջանակում նրան որպես կասկածյալ պաշտոնապես ճանաչելուց հետո, հայտնում է Reuters-ը։
Երեքշաբթի հրապարակված բաց նամակում Անդիկ կրտսերը վճռականորեն հայտարարել է իր անմեղության մասին՝ ընդգծելով, որ իր դեմ առաջադրված մեղադրանքները «ոչ մի աղերս չունեն իրականության հետ», սակայն դրանք հերքելու համար շատ ժամանակ կպահանջվի։
«Հանրային տարածքում ձևավորվել է կատարվածի միակողմանի, համատեքստից կտրված և աղավաղված պատկեր։ Դա ստեղծել է մեղքի պատրանք, որը ոչ աղերս չունի իրականության հետ։ Ես հասկանում եմ, որ այդ վարկածը հերքելու համար կպահանջվեն ժամանակ, ջանքեր և առավելագույն կենտրոնացում»,- ասվում է Ջոնաթան Անդիկի հայտարարության մեջ։
Իսպանական դատարանը Անդիկին կասկածյալի կարգավիճակ է տվել անցյալ շաբաթ։ Հիշեցնենք, որ ապրանքանիշի հիմնադիր Իսակ Անդիկը մահացել է 2024 թվականի դեկտեմբերին՝ Բարսելոնայի մերձակա լեռներում որդու հետ համատեղ զբոսանքի ժամանակ ժայռից ավելի քան 100 մետր բարձրությունից վայր ընկնելու հետևանքով։ Դատավորի որոշման մեջ նշված է, որ գործում առկա են ապացույցներ, որոնք թույլ են տալիս ենթադրել, որ գործարարի մահը կարող էր դժբախտ պատահար չլինել, իսկ Ջոնաթան Անդիկը «կատարվածում ակտիվ և դիտավորյալ դեր է խաղացել»։
Ջոնաթան Անդիկը Mango հոլդինգային ընկերության գործադիր փոխնախագահ է նշանակվել 2025 թվականի հունվարին՝ հոր մահից մոտ վեց շաբաթ անց։ Երեքշաբթի Mango-ի տնօրենների խորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որում արտահայտել է «դատական քննության բարեհաջող ավարտի նկատմամբ լիակատար վստահություն» և հույս, որ «դա տեղի կունենա հնարավորինս կարճ ժամկետներում»։
Դատական փաստաթղթում նշվում է նաև, որ հոր և որդու հարաբերությունները լրջորեն վատթարացել էին «Ջոնաթան Անդիկի՝ փողի հանդեպ ունեցած մոլուցքի» ֆոնին։ Բացի դրանից, հետաքննությունը հղում է կատարում նրա WhatsApp-յան նամակագրությանը, որտեղ նա արտահայտում էր «ատելության, վիրավորանքի զգացումներ և մահվան մասին մտքեր՝ հորը մեղադրելով իր խնդիրների համար»։
45-ամյա Ջոնաթան Անդիկը կտրականապես համաձայն չէ նման մեկնաբանության հետ։ Իր բաց նամակում նա նշել է. «Մենք կիսել ենք շատ երջանիկ, սրտառուչ և սիրառատն պահեր։ Ինչպես և շատ ընտանիքներում, մենք ևս բախվել ենք դժվար ժամանակների և տարաձայնությունների, սակայն հաղթահարել ենք դրանք հսկայական ջանքերի, մեծահոգության և փոխադարձ աջակցության շնորհիվ»։

Джонатан Андик, сын основателя фэшн-гиганта Mango Исака Андика, временно покидает пост вице-председателя совета директоров модной группы. Это решение принято после того, как его официально признали подозреваемым в рамках расследования дела о смерти его отца, передает Reuters.
В открытом письме, опубликованном во вторник, Андик-младший решительно заявил о своей невиновности, подчеркнув, что выдвинутые против него обвинения « не имеют никакого отношения к реальности», однако для того, чтобы опровергнуть их, потребуется много времени.
«В публичном пространстве была сформирована однобокая, вырванная из контекста и искаженная картина произошедшего. Это создало иллюзию вины, которая не имеет ничего общего с действительностью. Я понимаю, что на опровержение этой версии потребуются время, усилия и предельная концентрация», — говорится в заявлении Джонатана Андика.
Испанский суд официально присвоил Андику статус подозреваемого на прошлой неделе. Напомним, основатель бренда Исак Андик погиб в декабре 2024 года, сорвавшись с высоты более 100 метров (330 футов) со скалы во время совместной пешей прогулки с сыном в горах под Барселоной. В постановлении судьи указано, что в деле имеются улики, позволяющие предположить, что гибель бизнесмена могла не быть несчастным случаем, а Джонатан Андик «играл в произошедшем активную и преднамеренную роль».
Джонатан Андик был назначен исполнительным вице-президентом холдинговой компании Mango в январе 2025 года — примерно через шесть недель после гибели отца. Во вторник совет директоров Mango распространил заявление, в котором выразил «полную уверенность в благополучном разрешении судебного разбирательства» и надежду, что «это произойдет в кратчайшие сроки».
В судебном документе также отмечается, что отношения между отцом и сыном серьезно ухудшились на фоне «одержимости Джонатана Андика деньгами». Кроме того, следствие ссылается на его переписку в мессенджере WhatsApp, где он выражал «чувства ненависти, обиды и мысли о смерти, обвиняя отца в своих проблемах».
45-летний Джонатан Андик категорически не согласен с такой трактовкой. В своем открытом письме он отметил: «Мы разделили много счастливых, дорогих для сердца и наполненных любовью моментов. Как и во многих семьях, мы также сталкивались с трудными временами и разногласиями, но преодолевали их благодаря огромным усилиям, великодушию и взаимной поддержке».