Գերմանիայում կտրուկ բարձրացել են էլեկտրաէներգիայի բազային սակագները, ինչին նպաստել է քամուց ստացվող էներգիայի արտադրության կանխատեսվող անկումը։ Մայիսի 27-ին այս մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը։
«Գերմանիայում բազային ռեժիմով օգտագործվող էլեկտրաէներգիայի գները կտրուկ աճել են»,- նշված է հրապարակման մեջ։
Պարբերականի կարծիքով՝ երկրի էներգետիկ շուկայում ստեղծված այս իրավիճակը կարող է հանգեցնել «էներգիայի ավելի թանկ աղբյուրներից կախվածության մեծացմանը»։
Լոնդոնի LSEG բորսայի տվյալների համաձայն՝ Գերմանիայում քամուց ստացվող էներգիայի արտադրությունը, ըստ կանխատեսումների, նախորդ օրվա համեմատ կնվազի 9,7 գիգավատով (ԳՎտ)՝ հասնելով 4,4 ԳՎտ-ի։ Միևնույն ժամանակ, մնացորդային ծանրաբեռնվածությունը, որը ներառում է էներգիայի չվերականգնվող աղբյուրները, կավելանա 8,2 ԳՎտ-ով՝ հասնելով 23,5 ԳՎտ մակարդակի։
Գերմանիայի Սահմանադրության և ինքնիշխանության խորհրդի ղեկավար Ռալֆ Նիմայերը մայիսի 16-ին նշել էր, որ «Դրուժբա» նավթամուղով Գերմանիային փոխանցված նավթի պաշարները կսպառվեն մոտավորապես մայիսի վերջին, ինչից հետո կսկսվի այս էներգակրի դեֆիցիտը։

В Германии резко выросли базовые тарифы на электроэнергию, чему способствовало прогнозируемое падение выработки ветровой энергии. Об этом 27 мая сообщило агентство Reuters.
«В Германии резко выросли цены на электроэнергию в базовом режиме», — говорится в публикации.
По мнению издания, такая ситуация на энергетическом рынке страны может привести «к увеличению зависимости от других, более дорогих источников энергии».
Согласно данным лондонской биржи LSEG, выработка ветровой энергии в ФРГ, как ожидается, снизится на 9,7 гигаватта (ГВт) по сравнению с предыдущим днем — до 4,4 ГВт, а остаточная нагрузка, включающая невозобновляемые источники энергии, увеличится на 8,2 ГВт, до уровня 23,5 ГВт.
Глава Немецкого совета за Конституцию и суверенитет Ральф Нимайер 16 мая отметил, что запасы нефти, которые были переданы Германии по нефтепроводу «Дружба», закончатся примерно к концу мая, после чего начнется дефицит этого энергоресурса.