Ոչ մի փաստաթուղթ ինքնին չի ապահովի հավերժական խաղաղություն, և թեև օգոստոսի 8-ի համաձայնագիրը թույլ տվեց կանգնեցնել Հայաստանի սահմաններին տիրող կրակը, երկարաժամկետ անվտանգության համար երկիրը պարտավոր է ինքնուրույն միջոցներ վաստակել բանակի համատարած վերազինման համար, այլ ոչ թե ֆինանսական օգնություն սպասի դրսից։ Այս մասին Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ մայիսի 27-ին հայտարարել է «Հանրապետություն» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը գլխավորող Արամ Սարգսյանը։
Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ «Հանրապետություն» կուսակցության հայտնվելն Ազգային ժողովում վերջ կդնի անպտուղ փոխադարձ վիրավորանքներին և արմատապես կփոխի խորհրդարանի աշխատանքային մշակույթը։ Նա նշել է, որ խմբակցությունն առաջ է մղելու բացառապես կոնկրետ, շոշափելի օրենսդրական նախագծեր՝ ուղղված շարքային քաղաքացիների կարիքներին, ներառյալ քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումն ու ծիսական ծառայությունների ոլորտի կարգավորումը։ Սարգսյանն ընդգծել է. «Մենք նրանց, ովքեր ամեն օր միմյանց դավաճանության մեջ են մեղադրում, կստիպենք հստակ «այո» կամ «ոչ» պատասխանել մեր օրինագծերին՝ դատարկ նախընտրական շաղակրատանքը փոխարինելով իրական աշխատանքով»։
Մասնավորապես, կուսակցությունը մտադիր է օրենքով ամրագրել յուրաքանչյուր հինգ տարին մեկ պարտադիր համաներում հայտարարելու դրույթը, ինչը թույլ կտա բեռնաթափել բանտերը և բացառել հաջորդող իշխանությունների կողմից քաղաքական ընտրողականությունը։ Արամ Սարգսյանը հավաքվածներին հիշեցրել է նաև իր եղբոր՝ Հայաստանի նախկին պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանի պատգամները, որը միշտ կրկնում էր, որ Հայաստանի անկախությունը բացարձակ արժեք է, ենթակա չէ սակարկման, իսկ պատերազմը դեռ չի ավարտվել։ Քաղաքական գործիչն ամփոփել է, որ խորհրդարանում կուսակցության գլխավոր նպատակն է լինելու ստիպել տնտեսությանը աշխատել ռազմաճակատի կարիքների համար՝ երկրին ապահովելով իրական ինքնիշխանություն և թռիչքաձև տնտեսական աճ։

Ни один документ сам по себе не обеспечит вечный мир, и, хотя соглашение от 8 августа позволило остановить огонь на границах Армении, для долгосрочной безопасности страна обязана самостоятельно заработать средства на тотальное перевооружение армии, а не ждать финансовой помощи извне. Об этом Арам Саркисян, возглавляющий пропорциональный список кандидатов в депутаты партии «Республика», заявил 27 мая во время предвыборной кампании в городе Дилижан Тавушской области.
Саркисян заверил, что появление партии «Республика» в Национальном Собрании положит конец бесперспективным взаимным оскорблениям и кардинально изменит культуру работы парламента. Он отметил, что фракция будет продвигать исключительно конкретные, осязаемые законодательные проекты, ориентированные на нужды простых граждан, включая реформу пенитенциарной системы и регулирование ритуальных услуг. Саркисян подчеркнул: «Мы заставим тех, кто каждый день осыпает друг друга обвинениями в предательстве, четко отвечать «да» или «нет» на наши законопроекты, заменив пустую предвыборную болтовню реальной работой».
В частности, партия намерена закрепить обязательную амнистию каждые пять лет, чтобы разгрузить тюрьмы и исключить политическую избирательность со стороны сменяющихся властей. Арам Саркисян также напомнил собравшимся о заветах своего брата, бывшего министра обороны Армении Вазгена Саркисяна, который всегда повторял, что независимость Армении – это абсолютная ценность, не подлежащая торгу, а война еще не окончена. Политик резюмировал, что главная цель партии в парламенте – заставить экономику работать на нужды фронта, обеспечив стране подлинный суверенитет и стремительный экономический рост.