Միացյալ Նահանգները լիովին պատրաստ է «գործը հասցնել ավարտին», եթե դիվանագիտական ջանքերը չհանգեցնեն այնպիսի գործարքի կնքման, որը կերաշխավորի, որ Թեհրանը երբեք չի ստանա միջուկային զենք։ Դրա մասին հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը։
«Այնպես որ, կա՛մ մեր բանակցողները ձեռք կբերեն հաստատուն երաշխիքներ առ այն, որ նրանք երբեք չեն ունենա միջուկային զենք, կա՛մ մենք ստիպված կլինենք վերադառնալու պաշտպանական գերատեսչություն և ռազմական ճանապարհով ավարտելու այս աշխատանքը. մենք պատրաստ ենք երկու սցենարին էլ»,- ընդգծել է Հեգսեթը Սպիտակ տանը Նախարարների կաբինետի ամենամսյա նիստի ժամանակ։
Պենտագոնի ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ-ի սահմանած կոշտ ծովային և տնտեսական շրջափակումը լիովին կաթվածահար է արել իրանական նավահանգիստները, և հենց այդ զանգվածային ռազմական ճնշումն է ստիպել Թեհրանին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Այս ընթացքում մենք համաշխարհային մակարդակի շրջափակում ենք հաստատել. նրանք ոչինչ չեն կարող ներմուծել իրանական նավահանգիստներ, ոչ էլ արտահանել այնտեղից։ Հետախուզության տվյալներից մենք հստակ գիտենք, որ նրանց տնտեսությունը հսկայական կորուստներ է կրում, չէ՞ որ այս ծովային զարկերակները նրանց կյանքի գլխավոր աղբյուրն են»,- հայտարարել է Հեգսեթը։

Соединенные Штаты полностью готовы «довести дело до конца», если дипломатические усилия не приведут к заключению сделки, гарантирующей, что Тегеран никогда не получит ядерное оружие. Об этом заявил глава Пентагона Пит Хегсет.
«Так что либо наши переговорщики добьются твердых гарантий того, что у них никогда не будет ядерного оружия, либо нам придется вернуться в оборонное ведомство и доделать эту работу военным путем — мы готовы к обоим сценариям», — подчеркнул Хегсет в ходе ежемесячного заседания Кабинета министров в Белом доме.
Глава Пентагона отметил, что жесткая морская и экономическая блокада, введенная США, полностью парализовала иранские порты, и именно это массированное военное давление заставило Тегеран сесть за стол переговоров.
«За это время мы установили блокаду мирового уровня: они не могут ничего ни завезти в иранские порты, ни вывезти из них. Из данных разведки мы четко знаем, что их экономика несет колоссальные потери, ведь эти морские артерии — их главный источник жизни», — заявил Хегсет.