Ֆրանսիայի Մոնբելյար քաղաքի Անատոլ Ֆրանսի անվան քոլեջի ղեկավարությունը թուրք ծնողներին խնդրել է  «չչափազանցնել»  Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված ծաղրանկարի պատմությունը: Այդ մասին հաղորդում է «Nouvelles d`Arménie»-ն` վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը:
Ծնողների եւ թուրքական «COJEP Internationale» ասոցիացիայի անդամների հետ հանդիպմանը քոլեջի ղեկավարությունը խորհուրդ է տվել ծնողներին «չար նպատակներ չորոնել», եւ հայտարարել, որ ճգնաժամն առաջացել է ուսուցչի ոչ պրոֆեսիոնալիզմի պատճառով, ով դասարանի համար ծաղրանկար է ընտրել:
Ըստ քոլեջի ղեկավարության, ուսուցիչը պարզապես վերցրել է այդ նկարը ինտերնետից, բաժանել աշակերտներին` նրանց  հանձնարարելով բացատրել նկարը եւ եզրակացնել, թե ինչու Թուրքիան չի կարող անդամակցել Եվրամիությանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, քոլեջում  վերջերս աշխարհագրություն եւ պատմություն դասաժամին ուսուցիչը աշակերտներին ներկայացրել է մի ծաղրանկար, որի մեջ պատկերված է եղել բեղավոր մի մարդ, ով կքած տանում է մարդկային կմախքներով լի մի պարկ, որի վրա գրված է. «Թուրքիա»։ Մարդկային կմախքներին վերեւը նշված է «Հայոց ցեղասպանություն»։ Կմախքներով լի պարկի կողքը կանգնած մի մարդ, ով խորհրդանշում է Ֆրանսիան, պարկից հանել եւ ցուցադրում է մարդկային գանգերից մեկը։  Ծաղրանկարի ձախ կողմում մի սար է պատկերված, որի գագաթին պարզված է Եվրամիության դրոշը, որի ուղղությամբ մարդիկ են շարժում։
Թուրք աշակերտները տանը պատմել են կատարվածի մասին: Ծնողները բողոք էին ներկայացրել Ֆրանսիայի կրթության նախարարությանը եւ արտասահմանցիների իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությանը:

The administration of Anatole France School in Montbéliard, France, asked the School’s Turkish parents “not to exaggerate” the story of the caricature linked with the Armenian Genocide issue, Nouvelles d’Arménie magazine of France informs, referring to Anadolu News Agency of Turkey.
During their meeting with the parents and the members from the Turkish COJEP International Association, the college’s administration advised the parents to “not look for evil intentions,” and stated that the crisis was caused by the teacher’s unprofessionalism, who had selected a caricature for the class.
According to the School administration, the teacher had simply printed that caricature from the Internet, distributed it to the students, and assigned them to interpret the caricature and conclude why Turkey cannot become an EU member.
To note, the aforesaid teacher showed a caricature which depicted a mustached man—representing Turkey—carrying a sack full of human skulls. The sack symbolizes Turkey carrying the skulls and with the inscription: “Armenian Genocide.” The person standing nearby represents France. The man with the sack is climbing the mountain with an EU flag atop.
As a result, the Turkish students’ parents had filed a complaint with the French Education Ministry and the organization for the protection of the rights of foreigners.