Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշին մեղադրել է հիմարության և իր աշխատանքը չկատարելու մեջ։
«Պարոն Կոսինյակ-Կամիշը հիմարություն է արել և չի կատարել իր աշխատանքը»,- Նավրոցկու խոսքերը մեջբերել է Interia.pl ինտերնետ-պորտալը։
Պետության ղեկավարն այսպես է արձագանքել պաշտպանության նախարարության ղեկավարի մայիսի 28-ի հայտարարությանը, թե «նախագահի գրասենյակն աշխարհի պորտը չէ», և որ կառավարությունը պարտավոր չէ նախագահին նախապես տեղեկացնել բոլոր նախապատրաստվող միջազգային համաձայնագրերի մասին։
Նախագահի և կառավարության միջև հակամարտության հերթական փուլը պայմանավորված էր մայիսի 27-ին Լեհաստանի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետներ Դոնալդ Տուսկի և Քիր Սթարմերի ստորագրած պաշտպանության և անվտանգության համաձայնագրով, որի տեքստին Նավրոցկին նախապես ծանոթ չէր եղել։

Президент Польши Кароль Навроцкий на встрече с журналистами обвинил вице-премьера и министра обороны Владислава Косиняк-Камыша в глупости и в том, что тот не выполнил свою работу.
«Господин Косиняк-Камыш совершил глупость и не сделал свою работу», - цитирует Навроцкого интернет-портал Interia.pl.
Таким образом глава государства отреагировал на сделанное 28 мая главой Минобороны заявление, что «канцелярия президента не является пупом земли» и что правительство не обязано заранее информировать президента обо всех готовящихся международных соглашениях.
Очередной этап конфликта между президентом и правительством был вызван подписанным 27 мая премьерами Польши и Великобритании Дональдом Туском и Киром Стармером соглашением об обороне и безопасности, с текстом которого Навроцкий не был заранее ознакомлен.