Մյունխենի օդանավակայանը շաբաթ առավոտյան ամբողջությամբ փակվել է թռիչքների և վայրէջքների համար։ Դեպքը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ տեղեկություն է ստացվել օդային նավահանգստի տարածքում հնարավոր անօդաչու թռչող սարքի հայտնվելու մասին, հաղորդում է Bild-ը։
Գերմանիայի դաշնային ոստիկանության տվյալներով՝ տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 9-ի սահմաններում օդաչուները կասկածելի օբյեկտ են ֆիքսել։ Ենթադրվում է, որ խոսքը կարող է վերաբերել օդանավակայանի մերձակայքում նկատված դրոնին, որտեղ անօդաչու սարքերի օգտագործման խիստ արգելք է գործում։
Միջադեպից հետո երկու թռիչքուղիների աշխատանքն էլ ամբողջությամբ դադարեցվել է։ Տեղում աշխատում են ոստիկանական բազմաթիվ ստորաբաժանումներ, որոնք հետազոտում են տարածքը և ստուգում դրոնի հնարավոր առկայության հետքերը։ Գործընթացում ներգրավվել է նաև ուղղաթիռ։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ օդային երթևեկությունը ժամանակավորապես դադարեցված է։ Օդանավակայանի աշխատանքի վերսկսման ժամկետների և բուն միջադեպի հաստատման մասին դեռևս չի հաղորդվում։

Аэропорт Мюнхена в субботу утром был полностью закрыт для взлётов и посадок после сообщения о возможном появлении беспилотного летательного аппарата в районе воздушной гавани, сообщает Bild.
По данным федеральной полиции Германии, пилоты около 9 утра по местному времени зафиксировали подозрительный объект. Предположительно, речь может идти о дроне, замеченном вблизи аэропорта, где действует строгий запрет на использование беспилотников.
После инцидента работа обеих взлётно-посадочных полос была полностью приостановлена. На месте работают многочисленные полицейские подразделения, которые обследуют территорию и проверяют возможные следы присутствия дрона. Также был задействован вертолёт.
В целях безопасности воздушное движение временно прекращено. О сроках возобновления работы аэропорта и подтверждении самого инцидента пока не сообщается.