Մի շարք կատարողներ հրաժարվել են մասնակցել ԱՄՆ 250-ամյակին նվիրված «Great American State Fair» փառատոնին այն բանից հետո, երբ հայտարարել են, թե կազմակերպիչներն, իբր, մոլորեցրել են իրենց միջոցառման քաղաքական բնույթի վերաբերյալ, հայտնել է BBC News-ը։
Freedom 250 անվանումը կրող փառատոնը պետք է անցկացվի Վաշինգտոնի Ազգային ծառուղում հունիսի 25-ից մինչև հուլիսի 10-ը և տևի 16 օր։ Նախաձեռնությունը կապված է ԱՄՆ Անկախության հռչակագրի 250-ամյակի տոնակատարության նախապատրաստության հետ։ Կազմակերպիչները հայտարարել են, որ նախագիծը «կուսակցական» բնույթ չունի և ուղղված է ամերիկացիներին միավորելուն։
Սակայն մի շարք արտիստներ, այդ թվում՝ Young MC-ն, Morris Day-ը, The Commodores խումբը, Poison-ի ֆրոնտմեն Բրեթ Մայքլսը և քանթրի երգչուհի Մարտինա Մաքբրայդը, հրաժարվել են մասնակցությունից։ Նրանց հայտարարությունների համաձայն՝ սկզբում իրենց չեն տեղեկացրել նախագծի քաղաքական ներգրավվածության մասին։
Մարտինա Մաքբրայդը հայտարարել է, որ իրեն առաջարկվել էր «ոչ քաղաքական ձևաչափ», որը հետագայում պարզվել է, որ «մոլորեցնող» է։ Բրեթ Մայքլսը նույնպես նշել է, որ միջոցառումը «ավելի պառակտող է դարձել, քան ինքն ակնկալում էր»։
Որոշ մասնակիցներ հղում են կատարել նաև անվտանգության հարցերին և քաղաքական ուժերի հետ ասոցացվել չցանկանալուն։ Միևնույն ժամանակ, մի շարք կատարողներ, այդ թվում՝ Vanilla Ice-ը և C+C Music Factory-ի անդամ Ֆրիդոմ Ուիլյամսը, հաստատել են իրենց մասնակցությունը։
Սկանդալի ֆոնին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է նույն ժամանակահատվածում և նույն վայրում անցկացնել իր սեփական միջոցառումը՝ «America is Back Rally»-ն, իսկ հրաժարված արտիստներին անվանել է «երկրորդ կարգի»։ Իր հրապարակումներում նա նաև նշել է, որ քննարկում է Վաշինգտոնում «մեծ ելույթով» հանդես գալու հնարավորությունը։
Սպիտակ տունն աջակցում է երկրի 250-ամյակին նվիրված մի շարք միջոցառումների, այդ թվում՝ փառատոնին, սպորտային իրադարձություններին և մայրաքաղաքում անցկացվող ավտոարշավին։ Նախատեսվում է նաև սահմանափակ թողարկմամբ հուշաանձնագրերի շարք։
Freedom 250-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ փառատոնը «համազգային իրադարձություն» է, որը նախատեսված է բոլոր ամերիկացիների համար, և վստահություն են հայտնել, որ ծրագիրը կիրականացվի ամբողջ ծավալով։

Несколько исполнителей отказались участвовать в фестивале «Great American State Fair», приуроченном к 250-летию США, после заявлений о том, что организаторы якобы ввели их в заблуждение относительно политического характера мероприятия, сообщает BBC News.
Фестиваль под названием Freedom 250 должен пройти на Национальной аллее в Вашингтоне с 25 июня по 10 июля и продлится 16 дней. Инициатива связана с подготовкой к празднованию 250-летия Декларации независимости США. Организаторы заявляют, что проект носит «внепартийный характер» и направлен на объединение американцев.
Однако ряд артистов, среди них Young MC, Morris Day, группа The Commodores, фронтмен Poison Брет Майклс и кантри-певица Мартина Макбрайд, отказались от участия. По их заявлениям, изначально им не сообщили о политической вовлечённости проекта.
Мартина Макбрайд заявила, что ей был предложен «неполитический формат», который впоследствии оказался «вводящим в заблуждение». Брет Майклс также отметил, что мероприятие «стало более разделяющим, чем он ожидал».
Некоторые участники сослались также на вопросы безопасности и нежелание ассоциироваться с политическими силами. При этом ряд исполнителей, включая Vanilla Ice и участника C+C Music Factory Фридом Уильямса, подтвердили своё участие.
На фоне скандала президент США Дональд Трамп заявил, что может провести в тот же период и на той же площадке собственное мероприятие — «America is Back Rally», назвав отказавшихся артистов «второсортными». В своих публикациях он также заявил, что рассматривает возможность выступления с «большой речью» в Вашингтоне.
Белый дом поддерживает ряд мероприятий в рамках празднования 250-летия страны, включая фестиваль, спортивные события и автогонку в столице. Также планируется выпуск ограниченной серии памятных паспортов.
Представители Freedom 250 заявили, что фестиваль остаётся «общенациональным событием», предназначенным для всех американцев, и выразили уверенность, что программа будет проведена в полном объёме.