Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Աստանայում ԵԱՏՄ գագաթնաժողովից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Հայաստանի ժողովրդին խորհուրդ է տվել «շատ զգույշ լինել» ԵԱՏՄ-ի կամ ԵՄ-ի հետ հետագա զարգացման ուղին ընտրելիս, հաղորդում է БЕЛТА-ն։
Ըստ Լուկաշենկոյի, այժմ Հայաստանում շատ հայտարարություններ են արվում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված, որոնք նախատեսված են հունիսի 7-ին։ Նույն պատճառով էլ խոսակցություններ են սկսվում երկրի՝ ԵԱՏՄ-ից հնարավոր դուրս գալու և Եվրամիությանն անդամակցելու ուղղություն վերցնելու մասին։
ԵԱՏՄ առաջնորդներն այդ հարցով համատեղ հայտարարություն են ընդունել Աստանայի գագաթնաժողովի արդյունքներով, որտեղ հանդես են եկել Հայաստանում համապատասխան հանրաքվե անցկացնելու օգտին։ «Մենք ճնշում չենք գործադրում ժողովրդի վրա, առավել ևս՝ հասկանում ենք, որ այստեղ քաղաքական խաղ է. վաղը Հայաստանում ընտրություններ են։ Բնականաբար, այս ամենը պտտում են ընտրությունների համար։
Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը զուր է այդպես վարվում։ Սա հասնում է Եվրասիական տնտեսական միության նվաստացմանը։ Եվ ԵԱՏՄ անդամները բոլորը միաձայն համաձայնեցին դրա հետ», - հայտարարել է նա։ Նա հայտնել է, որ Աստանայում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում Հայաստանը ներկայացնում էր փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, և կողմերի դիրքորոշումները հնչեցվել են նրա ներկայությամբ։
«Հայերը պետք է շատ զգույշ լինեն, որպեսզի, Աստված մի արասցե, չկրկնեն այն, ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում… Ուկրաինայում ամեն ինչ հենց այդպես էլ սկսվեց։ Դուք դա հիշում եք։ Որպեսզի նրանք՝ հայերը, որոնք նոր են դուրս եկել մի պատերազմից, դրա հետևանքով չհայտնվեն ծանր իրավիճակում։ Պետք չէ շտապել։ Պետք է պարզապես մտածել, պետք է իմաստուն մարդիկ լինել, - ասել է Լուկաշենկոն։ - Նման քայլ անելուց առաջ հայ ժողովուրդը պետք է շատ լրջորեն մտածի։
Ահա միակ բանը, ինչին ես նրանց կոչ եմ անում։ Ժողովուրդը կարտահայտի իր կարծիքը, մենք կհամաձայնենք դրա հետ»։ Բելառուսի նախագահը հայտարարել է, որ «որոշակի շրջանակների ձեռնտու է այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում Հայաստանում», և թափանցիկ ակնարկ է արել, թե կոնկրետ ում մասին է խոսքը։ «Ինչ-որ մեկին սա ձեռնտու է։
Եկան, այնտեղ ինչ-որ մեկին հավաքեցին (դուք գիտեք, թե եվրոպացիներից ովքեր էին այնտեղ), մի ամբողջ կույտ խոստումներ տվեցին (մայիսի սկզբին Երևանում անցկացվում էր երկկողմ գագաթնաժողովը … Թեև մենք այդ խոստումները չենք լսել, միայն դատապարտումներ էին՝ «Բելառուսն ու Ռուսաստանը այսպիսին-այնպիսին են»։ Իհարկե, մենք կատարյալ չենք, ինչ կա ասելու։ Բայց նախ ձեզ նայեք», - ասել է Լուկաշենկոն։

Answering questions from reporters after the Eurasian Economic Union (EAEU) summit in Astana, Belarusian President Alexander Lukashenko advised the people of Armenia to “be very careful” when choosing the path of further development with the EAEU or the European Union (EU), BelTA reports.
According to Lukashenko, many statements are currently being made in Armenia in connection with the upcoming parliamentary elections, which are scheduled for June 7. For the same reason, talk is starting about the country’s possible withdrawal from the EAEU and its move towards membership in the EU.
The EAEU leaders adopted a joint statement on this issue following the Astana summit, where they spoke in favor of holding a corresponding referendum in Armenia. “We do not put pressure on the people; moreover, we understand that this is a political game. Tomorrow there are elections in Armenia. Naturally, they are spinning all this for the sake of the elections. But Armenia’s leadership is doing this in vain. This amounts to humiliating the Eurasian Economic Union.
And all the EAEU members unanimously agreed with it,” Lukashenko said. He reported that Armenia was represented by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana, and the positions of the parties were voiced in his presence. “Armenians must be very careful so that, God forbid, they do not repeat what happened in Ukraine… Everything in Ukraine started exactly like that. You remember that.
So that they, the Armenians, who have just come out of a war, do not find themselves in a difficult situation as a result. There is no need to rush. There is a need to simply think, there is a need to be wise people,” Lukashenko said. “The Armenian people must think very seriously before taking such a step.
This is the only thing I call on them to do. The people will express their opinion, we will agree with it.” Also, the Belarusian president stated that “what is happening in Armenia now is beneficial to certain circles,” and made a transparent insinuation about who exactly he was talking about. “Someone benefits from this.
They came, gathered someone there—you know who from the Europeans were there, made a whole bunch of promises—in early May, a bilateral summit was held in Yerevan … Although we did not hear those promises, there were only condemnations: ‘Belarus and Russia are such and such.’ Of course, we are not perfect. What is there to say? But first, look at yourself,” Lukashenko said.