Կարևոր է, որ մենք ջանքեր ենք գործադրել էներգետիկ համակարգի անվտանգության և անկախության բարձրացման համար։ Այս մասին մայիսի 31-ին Երևանում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել է արձակուրդում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը գլխավորում է ներկայումս երկրում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
«Մեծամորի ԱԷԿ-ի հզորությունը կազմում է 400 ՄՎտ։ 2018 թվականից ի վեր մենք ստեղծել ենք արևային էլեկտրակայաններ՝ ընդհանուր մոտ 1200 ՄՎտ հզորությամբ։ Սա նշանակում է, որ մենք սուսուփուս կառուցել ենք երեք ԱԷԿ-ի հզորությանը հավասար հզորություններ, ստեղծել ենք երեք ատոմակայան։
Եվրամիության հետ համագործակցության գլխավոր ուղղություններից մեկը կլինի արևային էներգետիկայի ոլորտում կուտակիչ կայանների ստեղծումը», - նշել է Փաշինյանը։
Նա նաև կրկնել է, որ «TRIPP» նախագծի շրջանակում գործելու ենթակառուցվածքը բոլոր առումներով կբարձրացնի Հայաստանի անվտանգության մակարդակը։

Существенно, что мы приложили усилия для повышения безопасности и независимости энергетической системы. Об этом во время предвыборной агитации в Ереване 31 мая заявил находящийся в отпуске премьер-министр Армении Никол Пашинян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты ныне правящей в стране партии «Гражданский договор».
«Мощность Мецаморской АЭС составляет 400 МВт. С 2018 года мы создали солнечные электростанции общей мощностью около 1200 МВт. Это означает, что мы молча построили мощности, равные мощности трех АЭС, создали три атомные электростанции.
Одним из главных направлений сотрудничества с Евросоюзом будет создание накопительных станций в сфере солнечной энергетики», - отметил Пашинян.
Он также повторил, что инфраструктура, которая будет действовать в рамках проекта «TRIPP», повысит уровень безопасности Армении во всех смыслах.