Եվրոպական խորհուրդը ծրագրում է նախապատրաստական աշխատանքներ սկսել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կառավարող կոալիցիայի անդամների դեմ հնարավոր պատժամիջոցների շուրջ, քանի որ նրանք կարող են մեղսակից համարվել «Սումուդ» միջազգային նավատորմի ակցիայի մասնակիցների իրավունքների խախտումներին։ Այս մասին հայտնում է Euractiv-ը՝ հղում անելով հունիսի 18-19-ին կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովի փաստաթղթի նախագծին։
«Սումուդ գլոբալ նավատորմի» ակցիան մեկնարկել է ապրիլին։ Մասնակիցները հայտարարում էին, որ իրենց նպատակն է ճեղքել Գազայի հատվածի ծովային շրջափակումը և մշտական մարդասիրական ծովային միջանցք ստեղծել։ Մայիսին հաղորդվում էր, որ իսրայելցի զինվորականները սկսել են նավեր կանգնեցնել միջազգային ջրերում։
Փաստաթղթի նախագծի համաձայն՝ ԵՄ-ն դատապարտում է նավատորմի ձերբակալված մասնակիցների նկատմամբ վերաբերմունքը և առաջարկում է դիտարկել պատժամիջոցների հնարավորությունն այն նախարարների դեմ, ովքեր մեղադրվում են մարդու իրավունքների խախտումներ հրահրելու մեջ։ Մասնավորապես, հիշատակվում է Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն-Գվիրը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է Euractiv-ը, նման միջոցների ընդունումը կպահանջի ԵՄ բոլոր երկրների միաձայն որոշումը։ Այս պահին դեմ են արտահայտվում Բուլղարիան և Չեխիան, ուստի հայտարարության տեքստը կարող է վերանայվել, իսկ վերջնական որոշումը դեռևս մնում է հարցականի տակ։

Европейский совет планирует начать работу над возможными санкциями в отношении членов правящей коалиции премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, которых могут считать причастными к нарушениям прав участников акции международной флотилии «Сумуд». Об этом сообщает Euractiv со ссылкой на проект документа предстоящего саммита ЕС 18–19 июня.
Акция «Глобальной флотилии Сумуд» началась в апреле. Участники заявляли, что их цель — прорвать морскую блокаду сектора Газа и создать постоянный гуманитарный морской коридор. В мае сообщалось, что израильские военные начали останавливать суда флотилии в международных водах.
Согласно проекту документа, ЕС осуждает обращение с задержанными участниками флотилии и предлагает рассмотреть возможность санкций против министров, которых обвиняют в подстрекательстве к нарушениям прав человека. В частности, упоминается министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир.
При этом, как отмечает Euractiv, принятие подобных мер потребует единогласного решения всех стран ЕС. На данный момент против выступают Болгария и Чехия, поэтому текст заявления может быть пересмотрен, а окончательное решение остается под вопросом.