Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով. այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Այս մասին այսօր` մայիսի 4-ին, Երեւանում, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Լուիս Ալմագրոն:
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, Ուրուգվայը, Ադրբեջանի ագրեսիվ ու սադրիչ գործողություններին, նա պատասխանեց, որ իր երկիրը խստորեն դատապարտում է հրադադարի ռեժիմի խախտման ցանկացած դեպք եւ ագրեսիա: «Դա անթույլատրելի է, մենք դատապարտում ենք նման գործողությունները»,-ասաց Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի վերջին օրերին ադրբեջանական կողմը մի շարք սադրիչ գործողություններ է իրականացրել, մասնավորապես, ղարաբաղյան ուղղությամբ կրակ է բացել սանիտարական մեքենայի, Տավուշի մարզի Դովեղ գյուղի մանկապարտեզի վրա, ինչպես նաեւ դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել, որին զոհ է գնացել 3 հայ զինծառայող:

YEREVAN.- The Karabakh conflict should be settled peacefully, there is no military solution,  Uruguay’s Foreign Minister Luis Almagro said in Yerevan.
Asked about the attitude of the world community, and in particular Uruguay, to recent aggressive actions of Azerbaijan, the Minister underscored his country strictly condemns aggression and violation of ceasefire.
“It is unacceptable, we condemn such actions,” he told journalists on Friday.
In April Dovegh village in Armenian Tavush region was attacked by Azerbaijani military units. The fire was focused on the small square of the village, where the kindergarten and school is located. A day before an ambulance was fired. On April 26 Azerbaijani saboteurs penetrated into the territory of Armenia and opened fire at a vehicle killing three soldiers.