Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով. այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Այս մասին այսօր` մայիսի 4-ին, Երեւանում, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Լուիս Ալմագրոն:
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, Ուրուգվայը, Ադրբեջանի ագրեսիվ ու սադրիչ գործողություններին, նա պատասխանեց, որ իր երկիրը խստորեն դատապարտում է հրադադարի ռեժիմի խախտման ցանկացած դեպք եւ ագրեսիա: «Դա անթույլատրելի է, մենք դատապարտում ենք նման գործողությունները»,-ասաց Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի վերջին օրերին ադրբեջանական կողմը մի շարք սադրիչ գործողություններ է իրականացրել, մասնավորապես, ղարաբաղյան ուղղությամբ կրակ է բացել սանիտարական մեքենայի, Տավուշի մարզի Դովեղ գյուղի մանկապարտեզի վրա, ինչպես նաեւ դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել, որին զոհ է գնացել 3 հայ զինծառայող:

Карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем. У этого конфликта нет военного пути решения. Об этом на пресс-конференции в Ереване 4 мая заявил глава МИД Уругвая Луис Альмагро.
Отвечая на вопрос о том, как относится международное сообщество, в частности Уругвай, к недавним агрессивным и провокационным действиям Азербайджана, министр подчеркнул, что его страна строго осуждает любые случаи нарушения режима перемирия и агрессии: «Это недопустимо, мы осуждаем подобные действия».
Напомним, что в последние дни апреля азербайджанская сторона предприняла ряд провокационных действий, в частности, на карабахском направлении была обстреляна санитарная машина, на линии соприкосновения с Арменией - обстрелян детский сад села Довех, жертвами диверсионной вылазки на границе стали трое армянских военнослужащих.