Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում վերջին շաբաթների ընթացքում իրականացվել է մասնագիտական վերապատրաստումների և աշխատանքային քննարկումների շարք՝ ուղղված ընտրական գործընթացների ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ ապահովմանը և Պաշտպանի մանդատի պատշաճ իրագործմանը։
Վերապատրաստումների ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ընտրական գործընթացներում Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների շրջանակին, այդ թվում՝ այն դեպքերին, երբ առկա են Պաշտպանի միջամտության և արձագանքման իրավական հիմքերը, ինչպես նաև այն իրավիճակներին, որոնք գտնվում են այլ պետական մարմինների իրավասության տիրույթում։ Քննարկվել են քաղաքացիների դիմումների և ահազանգերի ընդունման, պատշաճ ընթացքավորման, անհրաժեշտության դեպքում՝ իրավասու մարմիններին ուղղորդման և դրանց վերաբերյալ հետագա մշտադիտարկման արդյունավետ մեխանիզմները։
Քննարկվել են նաև ընտրական գործընթացների ընթացքում պետական մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմները, այդ թվում՝ համագործակցությունը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, իրավապահ մարմինների և այլ իրավասու կառույցների հետ՝ մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցերին արագ և արդյունավետ արձագանքելու նպատակով։
Վերապատրաստումների շրջանակում հատուկ շեշտադրվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործունեության ապաքաղաքական և անկախ բնույթը, ինչպես նաև ընտրական իրավունքի իրացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ արագ և արդյունավետ արձագանքման կարևորությունը։
Մասնագիտական վերապատրաստումների և աշխատանքային քննարկումների նպատակն է բարձրացնել աշխատակազմի մասնագիտական կարողությունները և ապահովել ընտրական գործընթացների ընթացքում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործառույթների առավել արդյունավետ իրականացումը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի սահմանադրական մանդատի շրջանակներում։

Накануне парламентских выборов в Армении в аппарате Защитника прав человека был организован ряд профессиональных курсов переподготовки и рабочих обсуждений, направленных на эффективное обеспечение защиты прав человека в ходе избирательных процессов и надлежащее осуществление мандата омбудсмена.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе ЗПЧ республики, в ходе курсов переподготовки особое внимание было уделено кругу полномочий омбудсмена в избирательных процессах. Обсуждены эффективные механизмы приема обращений и сигналов граждан, их надлежащего рассмотрения, а при необходимости направления в компетентные органы и последующего мониторинга по ним.
Обсуждены также механизмы эффективного сотрудничества между государственными органами в ходе избирательных процессов, в том числе взаимодействие с Центральной избирательной комиссией, правоохранительными органами и другими компетентными структурами с целью быстрого и эффективного реагирования на вопросы, касающиеся прав человека.
В ходе обсуждения был сделан особый акцент на внеполитическом и независимом характере деятельности аппарата Защитника прав человека, а также на важности быстрого и эффективного реагирования на вопросы, связанные с реализацией избирательного права.