Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը մնում է լարված և անկայուն։ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների մասին հաղորդումները արտացոլում են միայն երկխոսություն հաստատելու փորձերը։
Միևնույն ժամանակ Իսրայելը, չնայած հայտարարված հրադադարին, շարունակում է հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքին, ինչը վկայում է հրադադարի ռեժիմի փաստացի խախտման մասին։ Ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանը շարունակում է մնալ ձգձգվող էսկալացիայի վիճակում, և հետագա սրման ռիսկերը պահպանվում են։
NEWS.am-ը ներկայացնում է հինգշաբթի լույս գիշերը Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած առանցքային իրադարձությունների համառոտ ակնարկը։
• ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առայժմ գոհ է Իրանի հետ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքից։
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի օրենսդիրները չորեքշաբթի աջակցել են բանաձևին, որը կոչված է ստիպելու ամերիկյան նախագահ Դոնալդ Թրամփին դադարեցնել Իրանի դեմ հարվածները, հայտնում է The Hill-ը։
• Իսրայելը և Լիբանանը պայմանավորվել են պահպանել հրադադարի ռեժիմը՝ «Հեզբոլլահ» շարժման կողմից հարվածների լիակատար դադարեցման պայմանով, հաղորդում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը՝ Վաշինգտոնի միջնորդությամբ երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև կայացած բանակցություններից հետո։
• ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգնականներին վստահեցրել է, որ կհրաժարվի Իրանի հետ գործող հրադադարի ռեժիմից միայն այն դեպքում, եթե ամերիկացի զինծառայողներ զոհվեն, գրում է The Wall Street Journal-ը։

The situation in the Middle East remains tense and unstable. Reports of talks between Iran and the US reflect only attempts to establish a dialogue.
At the same time, Israel, despite the declared ceasefire, continues to strike Lebanon, and this indicates a de facto violation of the ceasefire. In general, the region remains in a state of protracted escalation of tension, and the risks of further escalation of this tension remain.
Armenian News-NEWS.am presents below a brief overview of the main developments that took place in and regarding the Middle East as of early Thursday morning.
US President Donald Trump stated that he is satisfied so far with the progress of negotiations on the settlement of the conflict with Iran.
US House of Representatives’ lawmakers backed a resolution designed to force US President Donald Trump to stop strikes on Iran, The Hill reports.
Israel and Lebanon have agreed to maintain the ceasefire, provided that the Hezbollah movement completely stops its attacks, the US State Department reported, after talks between representatives of the two countries brokered by Washington.
US President Donald Trump has assured his aides that he will abandon the ceasefire with Iran only if American servicemembers are killed, The Wall Street Journal reports.