Եվրամիությունը լրացուցիչ աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանին՝ Ռուսաստանի կողմից հայկական որոշ ապրանքների ներմուծման արգելքի և սահմանափակումների ֆոնին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայ արտահանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ հունիսի 4-ին սպասվում են կարևոր հանդիպումներ և հեռախոսազանգեր, որից հետո կհայտարարվի Հայաստանին լրացուցիչ աջակցության միջոցառումների մասին։
«Այսօր ավելի ուշ կարևոր հանդիպումներ կկայանան, հեռախոսազանգեր կլինեն, այդ թվում՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ, որից հետո մենք կհայտարարենք կոնկրետ լրացուցիչ միջոցառումների մասին Հայաստանին աջակցելու վերաբերյալ»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը նշել է, որ հայ արտահանողների, տնտեսվարողների հետ հանդիպման նպատակը նրանց գաղափարները լսելն է, թե ինչպես կարող է Եվրամիությունն աջակցել, որպեսզի նրանք կարողանան դիվերսիֆիկացնել արտահանման շուկաները։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ Եվրամիությունը աջակցության բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի մասնավոր սեկտորի համար։
«Հայ գործարարներն ամենահաջողակների թվում են ոչ միայն այստեղ՝ Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում։ Սա իսկապես շատ կարևոր մեկնարկային կետ է, բայց հիմա մենք ցանկանում ենք իմանալ ձեր կարծիքը ընթացիկ մարտահրավերների մասին։ Այս հանդիպման գլխավոր նպատակն է լսել ձեր կարծիքները, իմանալ ձեր սպասելիքների մասին։ Մենք այստեղ չենք Կառավարությանը փոխարինելու համար, թույլ տվեք սա հստակ ընդգծել։ Եվ մենք բացարձակապես նոր բան չենք անում, որովհետև մենք շարունակում ենք այն, ինչ արդեն միասին սկսել էինք»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։
Ռուսաստանը վերջին շրջանում պարբերաբար սահմանափակումներ է կիրառում հայկական ապրանքների ներմուծման վրա։ Մասնավորապես, Ռուսաստանն արգելել է Հայաստանի ծաղիկների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ալկոհոլային որոշ խմիչքների, ձկնամթերքի ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել պտուղ-բանջարեղենի, մրգերի ներմուծման վրա։

The European Union (EU) will provide additional support to Armenia amid the Russian import ban targeting several Armenian products, Ambassador Vassilis Maragos, Head of the Delegation of the EU to Armenia, has said, Armenpress reports.
Ambassador Maragos, speaking at a meeting with Armenian exporters, said that “important meetings and phone calls” are expected on Thursday, after which additional support measures will be announced.
“Later today, important meetings will take place and there will be phone calls, including with the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, after which we will announce specific additional measures regarding support for Armenia,” Maragos said.
Ambassador Maragos said that the purpose of the meeting with Armenian exporters and businesses is to hear their ideas on how the EU can support them so they can diversify their export markets.
Maragos highlighted that the European Union has implemented numerous support programs for Armenia’s private sector.
“The Armenian businesspeople are among the most successful not only here in Armenia, but also worldwide. This is truly a very important starting point, but now we want to hear your views on the current challenges. The main purpose of this meeting is to listen to your opinions and learn about your expectations. We are not here to replace the Government—let me emphasize that clearly. And we are not doing anything new, because we are continuing what we had already started together,” said the EU Ambassador to Armenia.
Russia has been imposing growing restrictions in recent weeks on the import of Armenian goods, ranging from flowers and certain fruits and vegetables to mineral water, fish, and alcoholic drinks, citing phytosanitary violations.