Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Արթուր Օսիպյանին՝ նրան մտահոգող հարցերին ծանոթանալու նպատակով, սակայն նա սկզբում հրաժարվել է առանձնազրույցից։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը։ Հիշեցնենք, որ Օսիպյանը կալանավորվել էր վարչապետի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպից հետո և այժմ հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային կերպով ներողություն խնդրի իրենից։
Պաշտպանի խոսքով՝ ՄԻՊ գրասենյակն արդեն ուսումնասիրել է համացանցում առկա տեղեկությունները։ Բացի այդ, խոշտանգումների կանխարգելման ազգային մեխանիզմի շրջանակում այս շաբաթ այց է կատարվել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ կարանտինում գտնվող և հացադուլ հայտարարած անձանց խնդիրներին ծանոթանալու համար։ Տեղում ուսումնասիրվել է իրավիճակը, այդ թվում՝ Արթուր Օսիպյանի խնդիրները, և հարցերի մի մասը լուծվել է հենց տեղում։ Ինչ վերաբերում է Օսիպյանի առողջական վիճակին, ապա Օմբուդսմենը հրաժարվել է մանրամասներ հայտնել՝ հարգելով բժշկական գաղտնիքն ու անձնական տվյալների պաշտպանվածությունը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք պատրաստվում է միջնորդ հանդիսանալ՝ հաշվի առնելով, որ Օսիպյանը ներողություն է պահանջում Փաշինյանից, Պաշտպանը հիշեցրել է, որ իր լիազորությունները նման գործառույթ չեն նախատեսում։ Օմբուդսմենի առաքելությունն է հետևել գործընթացին և արձանագրել հնարավոր խախտումները։
Օմբուդսմենը կրկին վերահաստատել է իր նախկին դիրքորոշումն այն մասին, որ համատարած կերպով կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելը խնդրահարույց է։ Հարցին՝ արդյո՞ք հետևում է իշխանամետ գործիչների և վարչապետի աջակիցների հռետորաբանությանը, Մանասյանը նշել է, որ տարբեր քաղաքական ուժեր «աչքի են ընկել» անթույլատրելի հայտարարություններով։ Այդուհանդերձ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ հանրության շրջանում ընտրողական արդարադատության տպավորություն է ստեղծվել։ Նրա խոսքով՝ եթե կա նման ընկալում, ապա կա՛մ խնդիրն իրականում առկա է, կա՛մ իրավիճակը հանրությանը ճիշտ չի ներկայացվում։
Անդրադառնալով նախանցյալ տարվա հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի շենքի մոտ տեղի ունեցած իրադարձությունների քննության ընթացքին, երբ իշխանությունների կողմից հատուկ միջոցների կիրառման հետևանքով տուժել էին խաղաղ ցուցարարներ ու լրագրողներ, Օմբուդսմենն արձանագրել է, որ քննության գործընթացում խնդիրներ կան։

Представители омбудсмена посетили Артура Осипяна, чтобы узнать, какие вопросы его беспокоят, однако изначально он отказался от беседы. Об этом заявила омбудсмен Армении Анаит Манасян в беседе с журналистами. Напомним, что Осипян был арестован после инцидента с участием премьер-министра, а ныне он объявил голодовку с требованием публичного извинения.
По ее словам, в аппарате защитника прав человека изучили публичную информацию. На этой неделе в рамках национального инструмента предотвращения состоялось посещение УИУ «Нубарашен» для изучение проблем лиц, находящихся в  карантине или объявивших голодовку. Ознакомились с ситуацией, в том числе касательно Артура Осипяна, часть вопросов решена на месте. Данные Осипяна омбудсмен сообщать не стала, исходя из уважения к врачебной тайне и личным данным.
Отвечая на вопрос о том, намерена ли она стать посредником, учитывая, что Осипян требует извинений у Пашиняна, омбудсмен напомнила, что ее должность не предполагает подобные функции, таковые заключаются в слежении за процессом и регистрации возможных нарушений.
Омбудсмен повторила ранее неоднократно высказанную мысль о проблематичности повсеместного применения ареста. На вопрос о том, следит ли она за риторикой провластных деятелей и сторонников премьер-министра, Манасян заявила, что многие силы «отличились» непозволительной риторикой. Однако защитник прав человека констатировала наличие впечатления избирательного правосудия. По ее словам, если есть подобное восприятие, значит либо оно есть, либо ситуация неверно представляется.
Отвечая на вопрос о ходе следствия событий 12 июня позапрошлого года у здания НС, когда пострадали мирные демонстранты и журналисты вследствие применения властями спецсредств,  омбудсмен констатировала наличие проблемы в ходе расследования.