ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խստորեն քննադատել է Ներկայացուցիչների պալատի որոշումը, որը կողմ է քվեարկել Իրանի հետ շարունակվող բանակցությունների ֆոնին իր ռազմական լիազորությունների սահմանափակմանը։
Truth Social սոցիալական ցանցի իր էջում Թրամփը հայտարարել է, որ քվեարկությունը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ իր վարչակազմը գտնվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հակամարտության դադարեցմանն ուղղված բանակցությունների եզրափակիչ փուլում։
«Երեկ Ներկայացուցիչների պալատը՝ չորս վատ հանրապետականներ և բոլոր դեմոկրատները, անիմաստ քվեարկությամբ կողմ են արտահայտվել իմ ռազմական լիազորությունների սահմանափակմանը՝ հենց այն բանից հետո, երբ ես գտնվում եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ պատերազմը դադարեցնելու շուրջ եզրափակիչ բանակցությունների կիզակետում։ Ո՞վ կարող էր այսքան անհայրենասեր վարվել։ Նրանք գիտեն, թե ինչ փուլում են գտնվում բանակցությունները»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփը նաև մեղադրել է դեմոկրատներին այն բանում, որ նրանց քայլերը թելադրված են ոչ թե ազգային շահերով, այլ քաղաքական հակամարտությամբ։
«Դեմոկրատները տարված են «Թրամփի հանդեպ ատելության համախտանիշով»։ Նրանք ավելի շուտ կնախընտրեն, որ մեր երկիրը ձախողվի, քան թույլ տան ինձ տանել իմ բազմաթիվ հաղթանակներից ևս մեկը»,- հայտարարել է նա։
Ամերիկյան առաջնորդն առանձնակի քննադատության է ենթարկել Հանրապետական կուսակցության այն չորս ներկայացուցիչներին, որոնք աջակցել են այս նախաձեռնությանը։
«Ինչ վերաբերում է այդ չորս հանրապետականներին, ապա դա արդեն բոլորովին այլ պատմություն է։ Նրանք պարզապես ցուցամոլներ են։ Նրանք պետք է ամաչեն իրենց արարքի համար»,- գրել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Ներկայացուցիչների պալատը կողմ է քվեարկել ռազմական ուժի կիրառման հարցում նախագահի լիազորությունների սահմանափակմանն ուղղված նախաձեռնությանը։

Президент США Дональд Трамп резко раскритиковал решение Палаты представителей, поддержавшей ограничение его военных полномочий на фоне продолжающихся переговоров с Ираном.
В публикации в соцсети Truth Social Трамп заявил, что голосование состоялось в момент, когда его администрация находится на завершающем этапе переговоров, направленных на прекращение конфликта с Исламской Республикой Иран.
«Вчера в бессмысленном голосовании Палата представителей — четыре плохих республиканца и все демократы — проголосовала за ограничение моих военных полномочий прямо в разгар моих заключительных переговоров по прекращению войны с Исламской Республикой Иран. Кто мог поступить настолько непатриотично? Они знают, на каком этапе находятся переговоры», — написал президент США.
Трамп также обвинил демократов в том, что их действия продиктованы не национальными интересами, а политическим противостоянием.
«Демократы одержимы синдромом ненависти к Трампу. Они скорее предпочтут, чтобы наша страна потерпела неудачу, чем позволят мне одержать ещё одну из многочисленных побед», — заявил он.
Отдельно американский лидер раскритиковал четырёх представителей Республиканской партии, поддержавших инициативу.
«Что касается этих четырёх республиканцев, то это уже совсем другая история. Они просто позёры. Им должно быть стыдно за себя», — написал Трамп.
Заявление президента США прозвучало после того, как Палата представителей поддержала инициативу, направленную на ограничение президентских полномочий по применению военной силы.