Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների առանցքային հարցերը, ինչպես նաև Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված ընթացիկ դիվանագիտական ջանքերը:
Ինչպես հայտնում է Mehr գործակալությունը, հինգշաբթի երեկոյան կայացած զրույցի ընթացքում Իրանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային լարվածության թուլացմանն ուղղված վերջին նախաձեռնությունների և դիվանագիտական քայլերի շուրջ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Թեհրանի և Բաքվի միջև երկկողմ համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերին։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи провёл телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, в ходе которого стороны обсудили ключевые вопросы двусторонних отношений, а также текущие дипломатические усилия по снижению напряжённости в регионе Западной Азии.
Как сообщает агентство Mehr, главы МИД Ирана и Азербайджана в ходе беседы в четверг вечером обменялись мнениями о последних инициативах и дипломатических шагах, направленных на деэскалацию региональной напряжённости.
Стороны также затронули вопросы, связанные с развитием двустороннего сотрудничества между Тегераном и Баку.