Հայաստանում ավելի քան 50 քաղբանտարկյալ կար դեռևս մինչև Ազգային ժողովի ընտրությունների քարոզարշավի մեկնարկը։ Այս մասին հայտնել է ընդդիմադիր պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Հայկ Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝ այժմ այս թիվը կրկնապատկվել է։
Ընդդիմադիր գործչի կարծիքով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահի տեղակալ, կրթության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի ձերբակալությունն իրականացվել է շինծու պատճառներով։
«Ընտրություններն արդեն կեղծվում են։ Եթե հիմնական քաղաքական դերակատարներից բոլորին փորձում են այս կամ այն կերպ ազատությունից զրկել և ինչ-որ կերպ խոչընդոտել, ինչի՞ մասին կարող ենք խոսել։ Իսկ Արմեն Աշոտյանի դեպքում սա արդեն անձնական վենդետա է», - ասել է Մամիջանյանը։
Քաղաքական գործչի կարծիքով՝ իր կուսակից ընկերոջ ձերբակալությունը կապված է վերջինիս ակտիվ ընդդիմադիր գործունեության հետ։

В Армении было более 50 политзаключенных еще до начала агитационной кампании по избранию в Национальное Собрание. Об этом заявил оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян.
По его словам, сейчас эта цифра выросла в двое.
По мнению оппозиционера, задержание заместителя председателя Республиканской партии Армении, бывшего главы Минобразования Армена Ашотяна было осуществлено по надуманным причинам.
«Выборы уже фальсифицируются. Если основных игроков политического процесса пытаются лишить свободы и как-то им помешать, то о чем в принципе может идти речь? В случае же с Арменом Ашотяном мы имеем дело с личной вендеттой», - сказал Мамиджанян.
По мнению политического деятеля, задержание его однопартийца связано с активной оппозиционной деятельностью последнего.