Եվրոպական խորհուրդը հաստատել է Եվրամիությանը նոր անդամների միանալու ընթացակարգը պարզեցնելու մտադրությունը, որպեսզի ընդլայնման գործընթացը դուրս բերի փակուղուց։ Այս մասին Euronews հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան՝ Չեռնոգորիայում ԵՄ և Արևմտյան Բալկանների երկրների գագաթաժողովից առաջ։
«Այժմ մենք ստիպված ենք ավելի քան 40 անգամ քվեարկել, որպեսզի անցնենք ողջ գործընթացը»,- հայտնել է Կոշտան։ Նրա կարծիքով՝ ԵՄ-ը կարող էր «կրճատել այն փուլերի թիվը, որոնց ընթացքում որոշումներ են ընդունվում, որպեսզի պարզեցվի ընթացակարգը»։
Մասնավորապես, Կոշտան առաջարկել է վերացնել միաձայն քվեարկությունը անդամակցության գործընթացի տարբեր գլուխների շուրջ բանակցությունների բացման ժամանակ (և միաձայն որոշմամբ ԵՄ բոլոր երկրների կողմից թողնել միայն յուրաքանչյուր բանակցային գլխի ավարտի պաշտոնական հաստատումը)։
Եվրամիության ընդլայնման գործընթացը ներառում է բազմաթիվ փուլեր։ Դրանցից յուրաքանչյուրի պաշտոնական մեկնարկի և ավարտի համար պահանջվում է ԵՄ պետությունների միաձայն որոշումը։ Սա նրանց հնարավորություն է տալիս օգտվել վետոյի իրենց իրավունքից և անսահման երկար ձգձգել գործընթացը։ Արդյունքում՝ Արևմտյան Բալկանների երկրների թեկնածուներն անդամակցությանն սպասում են արդեն ավելի քան 20 տարի և չափազանց նյարդային են արձագանքում Ուկրաինայի արագացված ընդունման հնարավորության քննարկումներին, որի անդամակցությունը համայնքին մինչև 2022 թվականը նույնիսկ լրջորեն չէր քննարկվում։
ԵՄ-ում ընդունվելու վերաբերյալ բանակցային գործընթացը բաժանված է 33 բաժինների (գլուխների), որոնք անհավասարաչափ բաշխված են 6 բանակցային կլաստերների միջև։ Յուրաքանչյուր գլուխ ներառում է պետության կյանքի ոլորտներից մեկի կարգավորման նորմերը՝ քաղաքականության, տնտեսության, գիտության, մշակույթի, արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության և այլն։ Այս գլուխներից յուրաքանչյուրի շրջանակում թեկնածու երկիրը պարտավոր է իր օրենսդրությունը լիովին համապատասխանեցնել ԵՄ նորմերին։ Թեկնածուները չեն կարող բանակցությունների ընթացքում ազդել իրենց ներկայացվող պահանջների բովանդակության վրա. խոսքը վերաբերում է միայն դրանց կատարման ժամկետներին և նորմերին հարմարվելու կարգին։

Европейский совет подтверждает намерение упростить процедуру вступления новых членов в Евросоюз, чтобы сдвинуть процесс расширения с мертвой точки. Об этом заявил председатель Евросовета Антониу Кошта в интервью телеканалу Euronews перед саммитом ЕС со странами Западных Балкан в Черногории.
«Сейчас нам приходится голосовать более 40 раз, чтобы пройти весь процесс», - заявил Кошта. По его мнению, ЕС мог бы «сократить число этапов, во время которых принимаются решения, чтобы упростить процедуру».
В частности, Кошта предложил упразднить единогласное голосование при открытии переговоров по различным главам вступительного процесса (и оставить лишь формальное утверждение единогласным решением всех стран ЕС завершения каждой из переговорных глав).
Процесс расширения Евросоюза насчитывает множество этапов. Для официального запуска и завершения каждого из них требуется единогласное решение государств ЕС. Это позволяет им использовать свое право вето и бесконечно долго затягивать процесс. В результате кандидаты из числа государств Западных Балкан ждут вступления уже более 20 лет и крайне нервно реагируют на дискуссии о возможности форсированного приема Украины, членство которой в сообществе до 2022 года даже не обсуждалось всерьез.
Процесс переговоров о приеме в ЕС поделен на 33 раздела (главы), которые неравномерно распределены по 6 переговорным кластерам. Каждая глава включает нормы регулирования одной из сфер жизни государства в политике, экономике, науке, культуре, внешней политике и политике безопасности и т. д. По каждой из этих глав страна-кандидат обязана привести свое законодательство в полное соответствие с нормами ЕС. Кандидаты не могут повлиять на переговорах на содержание предъявляемых им требований, речь идет лишь о сроках их выполнения и порядке адаптации к нормам.