Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ուրբաթ օկուպացված Արևմտյան ափին իսրայելցի զինծառայողները գնդակահարել են 7 ամսական պաղեստինցի տղա երեխայի և վիրավորել նրա ծնողներին, հաղորդել է CNN-ը։
Տեղեկացվել է, որ երեխան ծնողների հետ միասին գտնվել է ավտոմեքենայում, երբ իսրայելցի զինվորը կրակ է բացել մեքենայի ուղղությամբ՝ Խեբրոն քաղաքի մոտակայքում գտնվող շրջանում։ Կրակոցների հետևանքով մանկիկը մահացել է, իսկ երկու ծնողները վիրավորվել են։
Երեխայի տատը՝ Ֆիրյալ Աբու Հեյքալը, Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ ավտոմեքենային դիպել է մեկ փամփուշտ, որն էլ դարձել է երեխայի մահվան պատճառը։
Նրա խոսքով՝ այս իրադարձությունը անհնար է հասկանալ և ընդունել։ Կինը հավելել է, որ ընտանիքը որևէ սպառնալիք չի ներկայացնում և «տառապում է պարզապես այն բանի համար, որ մնում է իր տանը»։
Իսրայելի պաշտպանության բանակում (ՑԱԽԱԼ) հայտնել են, որ զինծառայողները ավտոմեքենան ընդունել են որպես սպառնալիք, քանի որ, նրանց գնահատմամբ, այն կտրուկ արագացրել է ընթացքն իրենց ուղղությամբ։
Զինվորականները հայտնել են, որ արձակվել է մեկ կրակոց, և ընդունել են, որ տուժածները քաղաքացիական անձինք են, որոնք ներգրավված չեն եղել մարտական գործողություններում։ Միջադեպը քննության փուլում է։
Նյութում նաև նշվել է, որ նման դեպքեր նախկինում էլ են տեղի ունեցել։ Այսպես, մարտին, պաղեստինյան աղբյուրների տվյալներով, Արևմտյան ափին իսրայելցի զինվորականների կրակոցների հետևանքով սպանվել էին պաղեստինցի մեկ ընտանիքի չորս անդամներ, այդ թվում՝ երկու երեխա։

По данным Министерства здравоохранения Палестины, в пятницу на оккупированном Западном берегу реки Иордан израильские военнослужащие застрелили 7-месячного палестинского мальчика и ранили его родителей, передаёт CNN.
Сообщается, что ребёнок находился в автомобиле вместе с родителями, когда израильский солдат открыл огонь по машине в районе недалеко от города Хеврон. В результате стрельбы младенец погиб, оба родителя получили ранения.
Бабушка ребёнка, Фирьял Абу Хейкал, заявила агентству Reuters, что автомобиль был поражён одной пулей, которая и стала причиной гибели ребёнка.
По её словам, это событие невозможно понять и принять. Женщина добавила, что семья не представляет угрозы и «страдает просто за то, что остаётся в своём доме».
В Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявили, что военнослужащие восприняли автомобиль как представляющий угрозу, так как он, по их оценке, резко ускорился в их направлении.
Военные сообщили, что был произведён один выстрел, и признали, что пострадавшие являются гражданскими лицами, не вовлечёнными в боевые действия. Инцидент находится на рассмотрении.
В материале также отмечается, что подобные случаи уже происходили ранее. Так, в марте, по данным палестинских источников, в результате стрельбы израильских военных в Западном берегу были убиты четверо членов одной палестинской семьи, включая двух детей.